Forrás Dávid • 2018. február 27. 12:02
Az egész országban elképesztő hideg van, aki pedig tartósan hidegben dolgozik, számos veszélynek van kitéve. Összeszedtük, hogy ezek közül melyek a legsúlyosabbak, és annak is utánajártunk, hogy milyen intézkedésekkel kell biztosítani, hogy a munkavállalók egészségesek maradjanak a zord körülmények ellenére.
Ha sokáig tartózkodunk hidegben megfelelő ruházat nélkül, könnyen összeszedhetünk különböző, hideg okozta megbetegedéseket. A weborvos.hu szerint Ezek közé tartozik a kihűlés és ide sorolandóak különböző fagyási sérülések, több bőrgyógyászati kórkép, ráadásul rosszabbá válhatnak már meglévő szív-érrendszeri és légzőszervi megbetegedéseink is.
A hidegben az ujjaink, a lábujjaink és az orrunk van kitéve a legnagyobb veszélynek, ugyanis ezeken a területeken nincs nagyobb mennyiségű izom, melyek melegíthetnék e szerveinket. Ezen felül még tetézi is a bajt, hogyha csökkenne a testünk hőmérséklete, akkor a szervezetünk az életfontosságú belső szerveink melegen tartására koncentrál, így csökken a végtagjaink vérellátása.
A lábaink és a kezeink amúgy is hamarabb hűlnek ki, mivel a testünk többi részénél nagyobb a hőleadásuk, ráadásul nagyobb eséllyel is érintkeznek a hideggel vagy hideg felületekkel - olvasható a kanadai kormány munkavédelmi hivatalának honlapján, akik földrajzi elhelyezkedésükből adódóan vitán felül állóan nagy hidegszakértőnek számítanak.
A fentiekből adódóan rendkívül fontos, hogy mindig megfelelően legyünk felöltözve a hidegben, munka esetén pedig a biztonságos körülmények is biztosítva legyenek. Arról, hogy ezek a körülmények teljesüljenek, hazánkban jogszabályok gondoskodnak.
A munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjéről szóló rendelet szerint a zárt térben lévő munkahelyeken, a biztosítandó hőmérséklet télen
- szellemi munka esetén 20-22 fok,
- könnyű fizikai munka esetén 18-20 fok,
- közepesen nehéz fizikai munka esetén 14-18 fok,
- nehéz fizikai munka esetén pedig 12-14 fok.
E rendelet alapján fő szabály szerint az számít hideg munkahelynek, ahol "a várható napi középhőmérséklet a munkaidő 50 százalékánál hosszabb időtartamban, szabadtéri munkahelyen a +4 °C-ot, illetve zárttéri munkahelyen a +10 °C-ot nem éri el".
A jogszabály szerint, amennyiben hideg munkahelyen dolgozunk, akkor jogunk van óránként legalább öt, de legfeljebb tíz perc pihenőidőhöz. Ez pedig nem azt jelenti, hogy abbahagyhatjuk a munkát és fagyoskodhatunk, mert a rendelet azt is meghatározza, hogy "a munkavállalók részére tiszta levegőjű, kellő megvilágítású, szükség esetén fűthető" helységet kell biztosítani pihenőhelyként.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Ezen túlmenően, a munkavállalók részére biztosítani kell legalább 50 °C-os teát, ám a teát nem elegendő csakúgy kitenni, ahhoz cukrot és édesítőszert is biztosítani kell, a fogyasztásához pedig
- írja a jogszabály.
Vannak azonban további jogszabály is, amely alkalmazandó, ha hidegben dolgozik egy munkavállaló. A munkavállalók munkahelyen történő egyéni védőeszköz használatának minimális biztonsági és egészségvédelmi követelményeiről szóló rendelet hőmérséklet okozta veszélyként határozza meg a hideget, és "esőben vagy hideg időben végzett szabadtéri munkák" esetére vízhatlan öltözék biztosítását írja elő.
A vízhatlan öltözéken túl pedig egyéni kockázatértékelés alapján más védőöltözékekre (például sapkára, sálra vagy kesztyűre) is szükség lehet, melyeket szintén biztosítani kell a munkavállaló számára.