Pénzcentrum • 2018. január 17. 17:32
Tavaly a magyar dolgozók 26 százaléka nem kapott semmilyen béren felüli juttatást a munkaadójától - derül ki egy felmérésből. Akik kaptak, azok leginkább a SZÉP kártyának, az Erzsébet utalványnak, valamint a céges mobiltelefonnak örülhettek.
A Workania állásportál által működtetett Fizetesek.hu bérfelmérő portál megnézte, hogy 2017-ben melyek voltak a leggyakoribb juttatások Magyarországon. A több mint 42 ezer válaszadó adataiból kiderült, hogy a munkavállalók 74 százaléka kapott valamilyen juttatást. A legnépszerűbb tavaly is a SZÉP kártya volt: a dolgozók több mint harmada (34%) kapta, az Erzsébet utalványt és a mobiltelefont pedig egyforma mértékben (24-24%) adták a munkaadók.
Az irodai dolgozók járnak a legjobban
A kutatás eredményei szerint az irodai pozíciókban dolgozó munkaerő részesült a legtöbb juttatásban. Erről tanúskodik az is, hogy minden ötödik munkavállaló rugalmas munkaidővel rendelkezett, 14 százalékuk parkolóhelyet kapott, 13 százalékuk notebookot, 11 százalékuk pedig ingyenes italellátást a munkahelyén. A céges rendezvényeket pedig a dolgozók 11 százaléka jelölte meg.
Az informatikusok, mérnökök, menedzserek és felsővezetők esetében még árnyaltabb képet kapunk: érdekesség például, hogy
a maga 25 százalékos gyakoriságával, de mértéken felüli szabadságot csupán 1 százalékuk kap. A középvezetők és menedzserek esetében többen kapnak mobiltelefont (45%), mint SZÉP kártyát (38%), illetve többen kapnak notebookot (26%), mint Erzsébet utalványt (24%).
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A felsővezetők esetében mindössze 15 százalék azok aránya, akik nem kapnak semmilyen juttatást, de természetesen a feladataik elvégzéséhez nélkülözhetetlen juttatások mellett (62 százalékuk kap mobiltelefont, 46% személygépkocsit, 42% notebookot) a rugalmas munkaidő (36%) és a parkolóhely (25%) gyakoribb az átlagnál. Az összes többi juttatás egy adott cégnél hasonló arányban jár a felsővezetőknek is, mint a többi alkalmazottnak.
Egyre gyakoribb a toborzási bónusz
Minden tizedik munkavállaló helyi utazási bérletet illetve egészségpénztári támogatást kapott a munkaadójától. Egyre népszerűbb továbbá az alkalmazottak képzése (9%), ami a korábbi évekhez képest előre lépett. A munkaadók ugyanis a nagy munkaerőhiány közepette ezzel a juttatással is megpróbálják maguknál tartani és motiválni a dolgozóikat. Ezt támasztja alá a szintén egyre népszerűbb dolgozói ajánlás jutalma (vagy más néven a toborzási bónusz) amit tavaly már a megkérdezettek 6 százaléka jelölt meg. Toborzási bónusz annak a dolgozónak jár, aki új embert tud hozni vagy ajánlani a céghez. Érdekesség, hogy a legnagyobb mértékben (7%) a mérnökök és informatikusok esetében kínálják fel ezt a bónuszt.
A fizikai munkások keveset kapnak
A Fizetesek.hu eredményei szerint az alacsonyabb pozíciókban dolgozók, illetve a fizikai munkások részesülnek a legkevesebb juttatásban. A segédmunkások 40 százaléka, a szakmunkások illetve a szolgáltatási szférában dolgozók 37 százaléka nem kap semmilyen juttatást. A segédmunkások esetében a legnépszerűbb az Erzsébet utalvány, ezt 20 százalékuk kapja, SZÉP kártyát 17%, helyi utazási bérletet pedig 10%. Az összes többi juttatás mértéke nem haladja meg az 5 százalékot sem.