Pénzcentrum • 2018. január 15. 20:00
Még mindig jóval a versenyszféra átlaga alatt keresnek a vedéglátásban dolgozó fizikai alkalmazottak. A béremelés őket sem kerülte el tavaly, de rossz hír a hazai vendéglősöknek, hogy továbbra is ezreket keresnek külföldre, tehát nem valószínű, hogy megáll a képzett munkaerő kivándorlása.
2015-ben és 2016-ban jó éveik voltak a vendéglősöknek, hiszen mindkét esztendőben 10 százalék körüli növekedést könyvelhettek el (szaknyelven az úgynevezett kereskedelmi vendéglátásban, a munkahelyi vendéglátással most nem foglalkozunk). De ezek után következett 2017, ami egyrészt egy áfakulcs csökkentéssel indult, 27 százalékról 18 százalékra, amit viszont sok vitával körítettek, hogyan is kell értelmezni a helyben készített és felszolgált étel- és alkoholmentes italféleségek körét, amit helyben el is kell fogyasztani - írja közleményében a blokkk.com.
A vendéglőzés azonban 2017-ben az áfakulcs csökkentés ellenére nagyon is döcögősen indult, hiszen januárban-februárban visszaesett a piac 5-7 százalékkal, csak májustól tudott nagyobb lendületet venni. Igaz, ezután már nem volt megállás, hiszen 6-8 százalék között ugrált a havi növekedés mutatója a legutóbb megismert, októberi hónap végéig. Így azzal lehet számolni, hogy 2017 egészét nézve akár egy 50 milliárd forinttal is megugorhatott a vendéglők korábbi éves 800 milliárdos bevétele.
De mennyit lehet keresni?
Ha valakik sokat panaszkodhatnak a munkaerőhiányára, akkor azok a vendéglősök. Az EURES, az uniós foglalkoztatási portálon több mint 13 ezer felszolgálót, pultost keresnek Németországban, több mint 3 ezret Ausztriában, szakácsból ebben a két viszonylatban 11 ezer felett mozog az itt meghirdetett álláshelyek száma. Mindez rányomja bélyegét a magyar vendéglátás helyzetére.
A vendéglőkben dolgozó fizikai alkalmazottak száma 2017-ben 41-42 ezer fő körül hullámzott. Ez az egy évvel korábbi 39-40 ezres átlaghoz képest nem volt egy földindulásszerű megugrás, maradtak még betöltetlen, üres álláshelyek bőven.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A béreken nagyot kellett nyomniuk a vendéglősöknek is. Az eddig megismert legutóbbi (októberi) adatsor szerint a vendéglátásban dolgozó fizikai alkalmazottak átlagkeresete bruttó 162 ezer forint volt (a teljes versenyszféra 225 ezer forintos átlaghoz képest még mindig jócskán elmarad). A szállodásoknál már - magyar viszonylatban - jobb a helyzet némileg, mivel ott a fizikai dolgozók havi bruttó átlagkeresete megközelítette a 190 ezer forintot. Maradva a vendéglátásban, ez az egy évvel korábbi 137 ezer forinthoz képest azért tekintélyes summa, 18 százalékkal, azaz 25 ezer forinttal több.
Ezek a keresetek üzlettípusok szerinti átlagok, amiben a szakképzett és a nem szakképzett dolgozók javadalmazása egyaránt benne van, és nyilván akadnak itt is egyéb különbözőségek is. Eltérő a belvárosi elit éttermek és a vidéki kisvendéglők bérszínvonala is feltehetően. Budapesten 165 ezer forint a vendéglátás fizikai dolgozóinak átlagkeresete, Békésben 153, Szolnok megyében 151 ezer forint.