Pénzcentrum • 2018. január 13. 13:20
Az új év elején sokan megfogadják, hogy többek között a jelenlegi munkahelyüket is lecserélik. A váltás gondolata sokakat felvillanyoz, ám az új munkahelyhez vezető úton van egy komoly akadály - ez pedig az aktuális munkahelyünkön való felmondás. Az alábbiakban röviden összefoglaljuk, hogyan teheted ezt meg a lehető legkörültekintőbben.
Sokakat felvillanyoz, ha kilátásba kerül egy új munkahely. Ugyanakkor szintén sokan vannak, akiknek gyomorgörcsöt okoz a felmondólevél benyújtása az aktuális munkahelyén. Pedig ezen mindenképpen át kell esnünk, ha váltani akarunk, ráadásul érdemes körültekintően eljárnunk, hogy elkerüljük az esetleges kellemetlenségeket.
Csakhogy egy példát mondjunk: sok munkáltató elvárja, hogy a jelentkezők ajánlólevelet hozzanak korábbi munkáltatójuktól. Annak érdekében, hogy jó ajánlólevelet kapjunk érdemes óvakodnunk a nem megfelelő stílusban való felmondástól.
Hogyan mondjunk fel?
Törekedj arra, hogy csak akkor mondj fel, ha már a kezedben van egy írásos, konkrét állásajánlat. De már ezt megelőzően is igyekezz megbizonyosodni arról, hogy valóban megfelelsz-e az új munkáltató által felállított követelményeknek. Ha igen, akkor sokkal biztosabb lehetsz a dolgodban.
Ezt követően már jelezheted az aktuális munkáltatód felé, hogy szeretnél felmondani. Ne feledkezz meg a felmondási időről sem. Ennek mértékét a munkaszerződésben találhatod meg.
Annak is érdemes legkésőbb ekkor utánanézni, hogy mennyi kivehető szabadságod maradt hátra. Ha még van ilyened, akkor kérheted a munkáltatódat, hogy a felmondási időd alatt kivedd ezeket, de úgy is dönthettek, hogy ezeket kifizetik számodra.
Hogyan írd meg a felmondásod?
Felmondani írásban tudsz. A levélben mindenképpen tüntesd fel az alapvető adataidat, a dátumot, címedet, munkahelyi pozíciódat. Erre azért van szükség, mert könnyen lehet, hogy a leveled át fog kerülni a HR osztályra, ahol talán azt sem fogják tudni, hogy te ki vagy.
Legyél udvarias - megéri a levelet egy hálás megjegyzéssel zárni, sőt ha módod van rá, felajánlhatod a segítségedet az átmeneti időszakra vonatkozóan. A hangnemed végig maradjon szakmai és barátságos, hiszen sosem lehet tudni - így nem kerülsz kínos helyzetbe, ha esetleg valamiért mégsem jön össze az új munka.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A munkáltatódnak nem kötelessége az ajánlólevél írása, hacsak ez nincs benne mondjuk a szerződésetekben. Ha a régi munkáltatód nem akar ilyet kiállítani a számodra, akkor kérheted, hogy csak egy rövid, az alapvető dolgokról - mondjuk a betegszabadságaid mértékéről - szóló leírást adjon. Ha a vezetőd nem segít, akkor kérhetsz segítséget a HR osztályon, esetleg egy másik vezetődtől.
Mire figyelj álláskeresés közben?
Az állásinterjú előtt végezz egy kis kutatómunkát - igyekezz minél pontosabban kideríteni, hogy az adott állás mennyire esik egybe az igényeiddel, körülményeiddel. Ha például rugalmas munkaidőre lenne szükséged, akkor azt természetesen te is felvetheted a munkáltatónak, de ő nyilván ezt nem köteles elfogadni. Éppen ezért az ilyen igényeket érdemes már az interjún, legkésőbb az állás felajánlásakor jelezni.
Vannak olyan munkáltatók, amelyek csak olyanoknak ajánlanak fel állást, akiknek a rendelkezésükre áll legalább egy ajánlás a korábbi munkahelyeiről. Ha nem akarnak ilyet a rendelkezésedre bocsátani az aktuális munkahelyeden, akkor kérj egyet a korábbi munkahelyedről, vagy végső esetben mondjuk egy korábbi oktatódtól, tanárodtól.
(Mirror)