Pénzcentrum • 2017. december 10. 09:15
645 millió forintnyi jogdíj és közel 65 ezer magyar zenemű keresi gazdáját. Az úgynevezett függő számlán maradt - azonosítatlan művek után járó - jogdíjak három év elteltével a közös kasszába kerülnének.
645 millió forintnyi jogdíj és közel 65 ezer magyar zenemű keresi gazdáját az Artisjusnál. Az úgynevezett függő számlán maradt - azonosítatlan művek után járó - jogdíjak három év elteltével a közös kasszába kerülnének. Egy Európában is innovatívnak számító új online fejlesztésnek köszönhetően decembertől minden dalszerző előtt nyitva áll a lehetőség, hogy elakadt műveit könnyedén tisztázza. A rendszert eddig 33 szerző tesztelte élesben: közel 9 millió forintot szabadítottak ki. Minden második magyar dalszerző érintett lehet.
Az Artisjus a zeneszerzők és szövegírók közös jogkezelőjeként hatalmas zenei adatbázist gondoz, és minden évben több millió elhangzási adatot vizsgál meg. A zeneművek lejátszását felhasználási csatornánként méri, majd ezek alapján végzi el a jogdíjak felosztását. Évente átlagosan 9 milliárd forintot fizet ki a szerzőknek, ennek kb. fele kerül magyar alkotókhoz. A jogdíjak azonban néha elakadnak, - mert a zenefelhasználók (rádiók, tévék, zenei klubok, stb.) pontatlan adatokat adtak az elhangzásról, vagy - mert a szerző elfelejtette regisztrálni a dalát az egyesületnél (műbejelentés).
Jelenleg 65 ezer azonosítatlan zenemű után mintegy 645 millió forint ragadt azon a függő számlán, amelyről három év elteltével a közös számlára kerülne a beragadt pénz, ezt követően arányosan felosztanák a zeneszerzők és a dalszövegírók között.
A teljes felosztott jogdíj kb. 5 százalékát képező azonosítatlan jogdíjak kiszabadítására egy 2017-ben fejlesztett és novemberben már élesben tesztelt online alkalmazás hozhat megoldást. Az Európában innovatívnak számító online felület az egyhónapos próbaüzem ideje alatt már jól teljesített: 33 szerző közel 9 millió forintot szabadított ki azzal, hogy - 200 azonosítatlan dalról közölte, hogy az megegyezik egy korábbi, általa regisztrált zenével, és - 40 olyan zeneszámot regisztrált, amelynek bejelentéséről korábban megfeledkezett, pedig annak volt elhangzása.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Decembertől minden dalszerző előtt nyitva áll a lehetőség, hogy elakadt műveit online tisztázza. Átnézheti azokat a zenei elhangzásokat, amelyekre jogdíj keletkezett, de adathiány miatt eddig azt nem lehetett beazonosítani, kifizetni. A rendszer a szerzőket egy előre elkészített listával segíti, amin az esetleg hozzájuk köthető azonosítatlan művek vannak. A szerzői egyesület adatbázisában jelenleg 7056 olyan szerző van, akinek ajánlott listáján legalább egy azonosítatlan mű szerepel. Mivel az Artisjus évente kb. 15 500 magyar alkotónak fizet ki jogdíjat, minden második magyar dalszerzőnek érdemes megnéznie a rendszert.