Népszava • 2017. október 11. 09:30
A munkaerőhiány egyre több gondot okoz a gazdaságban. Nem meglepő tehát, hogy a cégek több mint harmada szembesült már az elmúlt egy évben a probléma okozta nehézségekkel. Ráadásul a legnagyobb arányban a kisebb, többnyire magyar tulajdonú cégeknél jelentkezik leginkább a baj- írja a Népszava.
A cégek döntő többségének a tapasztalt, több mint kétharmadának pedig a kezdő munkavállalók felvétele okoz gondot. Emellett a munkáltatók több mint felének a saját munkatársak megtartása is nehézkes - derül ki a Gazdaság-és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) felméréséből.
A vállalkozások kétharmada béremeléssel próbál vonzóbbá válni. Több mint felük pedig a munkakörülmények, munkaeszközök fejlesztésével csábítana magához dolgozókat. Sokan vannak azok is, akik továbbképzések ígéretével, illetve a munkahelyi hangulat javításával igyekeznek maradásra bírni az alkalmazottakat. Továbbá a cégek csaknem fele vezeti be vagy fejleszti a cafeteria-rendszert. Kevesen vannak viszont azok, akik felajánlanak nem tipikus foglalkoztatási formákat (részmunkaidő, távmunka) vagy előléptetéseket a munkaerőhiány orvoslása érdekében.
A felmérés szerint leginkább
- a 100 fő feletti,
- a döntően exportáló,
- az egyéb gazdasági szolgáltatások terén tevékenykedő,
- a részben külföldi tulajdonban álló cégek
voltak képesek lépéseket tenni munkaerejük megtartása érdekében.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Akadnak ugyanakkor érdekes kivételek. Béremelésekre a legnagyobb arányban éppen az építőipari cégek körében került sor, a munkakörülményeket, munkaeszközöket pedig főként az ipari vállalkozások javították.