Pénzcentrum • 2017. szeptember 3. 07:00
Korábbi kutatások szerint akár a magyar munkavállalók 15-20 százaléka is feketén kaphatja fizetését, vagy legalábbis annak egy részét. Ezt az NFSZ friss statisztikája is megerősíti, legalábbis igencsak furcsán hat néhány szakma esetében, a hivatalosan nettó 100 ezer forint környékén mozgó kereset. Mutatjuk azokat a foglalkozásokat, amelyeknél a legnagyobb az esélye annak, hogy a szakemberek nem annyiért vannak bejelentve, mint amennyit valójában hazavisznek.
Mint arról, "Ez a 15 legjobban fizetett szakma jelenleg Magyarországon", illetve "Ez a 15 legrosszabbul fizetett szakma most Magyarországon" c. cikkeinkben beszámoltunk, nemrég tette közzé honlapján az egyéni bérek és keresetek legfrissebb (2016-os), foglalkozások (FEOR) szerinti bontásban is elérhető statisztikáit a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ). E szerint Magyarországon:
- a légiforgalmi irányítók fizetése a legmagasabb, de nem panaszkodhatnak a politikusok, a könyvelők, és az alternatív gyógymódot alkalmazó szakemberek sem;
- a "kádárok, bognárok" viszik haza jelenleg a legkevesebbet, de igencsak szűkre kell húzniuk a nadrágszíjat a takarítóknak, favágóknak, illetve a dajkáknak is.
Zsebre megy!
Az NFSZ összesítése alapján, az átlagfizetések sorrendje mellett, ugyan érdekes megállapításokra jutottunk, többek között a karrierútra, a korcsoportokra, illetve a foglalkozásokon belül jellemző egyéb juttatásokra (alapbér és valós kereset közti eltérés) vonatkozóan is, de leginkább az szúrt szemet számunkra, hogy jelentősen torzíthatják az összképet az olyan szakmák, amelyeknél köztudottan jelen van a zsebbe fizetés. Mindez persze nem nagy meglepetés, hiszen - bár a fekete-, illetve szürkejövedelmek (amikor a fizetés egy része megy feketén) arányát nehéz pontosan mérni - korábbi kutatások szerint
Egyes becslések szerint a magyar GDP-nek hozzávetőlegesen 20 százalékát teheti ki a feketegazdaság aránya - a negatív csúcson 30 százalék volt ez az arány, az erőteljes fehéredés több dologgal is magyarázható, ilyen például az online pénztárgépek bevezetése. A pozitív irányú elmozdulástól függetlenül a feketefizetések továbbra is mélyen gyökereznek a magyar társadalomban; a feketepénzek továbbra is áthatják a gazdaság és a munkaerőpiac szinte összes szeletét. A NFSZ friss, bruttó keresetstatisztikái, illetve személyes tapasztalataink alapján nézzünk 5 olyan szakmát, amelynél nagy a valószínűsége annak, hogy a szakemberek hivatalosan nem annyiért vannak bejelentve, mint amennyit valójában hazavisznek.
Fodrász
- Bruttó alapbér: 144 415 Ft/fő/hó
- Bruttó kereset: 171 996 Ft/fő/hó
Fényképész
- Bruttó alapbér: 178 163 Ft/fő/hó
- Bruttó kereset: 188 624 Ft/fő/hó
Kozmetikus
- Bruttó alapbér: 133 509 Ft/fő/hó
- Bruttó kereset: 134 227 Ft/fő/hó
Manikűrös, pedikűrös
- Bruttó alapbér: 137 550 Ft/fő/hó
- Bruttó kereset: 138 171 Ft/fő/hó
Pincér
- Bruttó alapbér: 138 326 Ft/fő/hó
- Bruttó kereset: 157 375 Ft/fő/hó
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)