Pénzcentrum • 2017. június 18. 17:03
Ennyit ért az minimálbér emelése? Továbbra is keresik az eladókat a boltok: soha ennyi üres álláshely nem volt a kereskedelemben, de a nemzetgazdaságban sem. 2017 elején harmadával nőtt az üres álláshelyek száma a kereskedelemben.
2017 elején tovább nőtt a betöltetlen álláshelyek száma a kereskedelemben, megközelítette az öt és fél ezret. De nem csak a pultok mögött, hanem a gazdaság egészében is csúcsra járt az üres állások számát jelző mutató, túllépve a 43 ezres szintet. Úgy tűnik ezekből az adatokból, hogy a minimálbér emelése, ami azoknak, akik kapták, nagyon jól jött, a munkaerőhiány szekerét nem sokat fékezte - írja közleményében a blokkk.com
A elemzők már korábban rámutattak arra, hogy a minimálbérek kötelező emelése olyan átlagos bérszintet jelentett a fizikai dolgozók körében 2017 elején a nemzetgazdaságban, melyet - az átlagot tekintve - már 2016 decemberében elértek a cégek, mivel a munkaerőhiány miatt már a korábbi hónapokban, év közben jelentős béremelésekre kényszerültek. Különbségek persze mindig vannak, főleg a kisvállalkozások küszködnek sokat a bérekkel. A kereskedelemben is akadnak jókora különbözőségek, hiszen a bolti kiskereskedelemben azért rá kellett tenni még egy lapáttal a decemberi bérekre a minimálbér emelése miatt év elején. A multik is jobban bírták a bérgyűrődést, a nagykereskedelemben sem kellett januárban tovább pumpálni a decemberi hó végi borítékot.
Az üres álláshelyek száma: nőtt tovább, nem is keveset
2016 végén úgy tűnt, fékeződik a munkaerőhiány, mivel az utolsó negyedév adatai szerint csökkent az üres álláshelyek száma. De 2017 eleje további emelkedést hozott ezekben az adatokban, ráadásul rekordszintet. A kereskedelemben is, a nemzetgazdaság egészében is.
Nyilván nem abban a boltban keresnek munkaerőt, ahol a minimálbért is alig tudják kifizetni. Nem lehet kizárni azt sem persze, hogy a multi áruházak magasabb bérei elcsábítják a dolgozót a rosszabbul fizető kisebb boltokból, és így ott is van egy kevéske létszámhiány. Ami tény, hogy a vállalkozások közötti munkaerőmozgás (hivatalos nevén a fluktuáció) nagy, az irányban pedig nincs sok találgatni való, aki teheti, több pénzért odébbáll. A határ sem jelent akadályt.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Az üres álláshelyek száma 2013-ban ugrott meg, ezt követően folyamatos volt az emelkedés, így egyre több munkáskezet kerestek a boltok, áruházak. A létszám ugyan bővült, de úgy tűnik, ez kevés volt. Az alkalmazottak száma a KSH módszertana szerint a négy főnél nagyobb vállalkozásokat, tehát a nagyobbakat jelenti. A létszám igazibb mutatója azonban nem ez, hanem a foglalkoztatottak száma, amiben mindenki benne van, a legkisebb boltok alkalmazottai is.
A létszámadatok viszont arra is rávilágítanak, hogy a nagyobb boltok - nyilván nagyobb bérrel - az átlagot nézve tudták a létszámot emelni, főleg 2016-ban, egyebek mellett a vasárnapi újranyitást követően (hiába, hosszabb nyitvatartáshoz több ember kell), de 2017 elején is. A foglalkoztatottak száma viszont csökkent 2017 elején, ami minden bizonnyal a kisboltok újabb térvesztésének lehet a jele.