Pénzcentrum • 2017. április 8. 17:01
Külföldre készül Tóth Andi, X-Faktor-nyertes, az utóbbi időben sokkal több időt tölt tanulással. A énekesnő kiemelt figyelmet fordít az angol tudására, ez segíthet ugyanis a nemzetközi karrierje beindításában. Nincs egyedül álmaival Tóth Andi, a 35 év alatti korosztálynak több mint fele szívesen dolgozna külföldön, elsősorban a magasabb fizetés motiválja a magyarokat a költözésben.
Zenei tehetségét külföldön szeretné kamatoztatni az X-Faktor nyertese, Tóth Andi. A sikeres külföldi karrier érdekében az utóbbi időben a tanulásra koncentrált az énekesnő.
- mondta a Blikknek Tóth Andi.
Az utóbbi időben egyébként több sztár is bejelentette, hogy külföldre költözik, így nem Tóth Andi az első celeb, aki külföldi karrierről álmodik. Az énekesnő kortársai között ráadásul jelentős azok száma, akik hosszabb-rövidebb ideig kipróbálnák magukat külföldön.
Egy felmérés szerint a közép-kelet-európai munkavállalók 28 százaléka szívesen dolgozna külföldön rövid ideig, vagyis néhány hétig, hónapig. Közel minden ötödik válaszadó (19 százalék) azonban úgy nyilatkozott, hogy több mint egy évre is külföldre költözne egy jó munkalehetőség esetén:
- A magyar dolgozók 44 százaléka menne külföldre,
- 9 százalékuk néhány hétre,
- 11 százalék néhány hónapra,
- a válaszadók negyede pedig akár hosszabb időre is kiköltözne.
Miért szeretnének az emberek külföldön dolgozni?
A legnagyobb motiváció a külföldi munkában a magasabb fizetés, de gyakori okként szerepel a karrierépítési lehetőség, az új munkatapasztalatok szerzése vagy a nyelvtudás fejlesztése. A munkavállalók leginkább azt értékelnék, ha magukkal vihetnék a családjukat, hiszen a családtól való elszakadás a legnagyobb akadály - ez főleg a 25-44 éves korosztályra érvényes, vagyis azokra, akik leginkább érintettek a családalapításban. További fontos tényező, hogy minden ötödik munkavállaló elvárná, hogy a munkaadója segítse őt a váltás folyamatában, főként a szervezési és adminisztrációs ügyekben.
Kik mennének legszívesebben?
A külföldi munka leginkább a diplomások (54 százalék) számára érdekes, míg az érettségizett munkavállalók 45 százaléka menne el. Az alacsonyabb végzettséggel rendelkezőknek kisebb igényeik vannak a felkínált állást illetően, közel felük bármilyen munkát elvállalna. Ezzel szemben a magasabb végzettségűek hasonló területen dolgoznának más országban is, mint odahaza.
A külföldi munka iránt leginkább az informatika, az építőipar, az ingatlan, az adminisztráció, az ügyféltámogatás, a pénzügy, a bankügy, az egészségügy és a szociális ellátás területén dolgozó munkavállalók érdeklődnek.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Leginkább azok nyitottak a külföldre költözésben, akik otthon is az átlagnál magasabb fizetéssel rendelkeznek. Pozíciószint szerinti összehasonlítás alapján főleg a mérnökök (53 százalék), a középvezetők és menedzserek (54 százalék) valamint a felsővezetők (52 százalék).
Nemcsak a fiatalok mennének
A külföldi munkalehetőségek nem csak a fiatalokat érdeklik. Természetesen a 34 év alatti korosztály a leginkább érintett, hiszen a megkérdezettek több mint fele dolgozna más országban. A 35-44 éves korosztály 41 százaléka, a 45-55 évesek 36 százaléka, de még az 55 év felettiek közel harmada (31 százalék) is szívesen elköltözne.
A válaszok alapján az idősebbek leginkább a nagyobb tapasztalatuk és a jobb anyagi lehetőségek miatt mennének, ráadásul nekik már többnyire felnőtt gyerekeik vannak, így könnyebben elköltöznének a családtól és a barátoktól. Másik oldalról nézve viszont az ő esetükben a legnagyobb akadály a kellő nyelvtudás hiánya.
Miért maradnak mégis sokan?
A külföldi munkalehetőség elutasításának leggyakoribb indokaként a családtól és barátoktól való elszakadás szerepelt. Ezt az okot jelölte meg minden második válaszadó. A nyelvtudás hiánya az emberek negyedénél szerepelt, minden ötödik válaszadó pedig az idegen környezettől való félelmei miatt maradna otthon, és 15 százalék a diszkrimináció és a hátrányos munkahelyi helyzet iránti aggodalmát fejezte ki. A legkevesebben az utazástól való kényelmetlenségeket (8 százalék) és egészségügyi indokokat jelölték meg (7 százalék).