Okostelefonnal férkőzik a munka a magánéletükbe

Pénzcentrum2017. február 28. 14:03

Az okostelefonokon az állandó online jelenlét miatt egyre jobban összemosódnak a munka és a magánélet határai. Munkaidőben is foglalkozhatunk ügyes-bajos privát dolgainkkal és folyamatosan tarthatjuk a kapcsolatot családunkkal, ismerőseinkkel. Ezzel együtt a munkahelyi teendőinket is bármikor intézhetjük telefonunk segítségével.

Egy 2017 januárjában végzett online kutatása alapján okostelefont az aktív, dolgozó felnőtt magyar internetezők 86 százaléka használ. Közülük 64 százalék ragaszkodik hozzá, hogy munkaidőben is használhassa magánjellegű tevékenységekre telefonját. Tízből hét válaszadó szokott munkaidejében rendszeresen (legalább hetente egyszer) magánügyben telefonálni, több mint felük pedig SMS-t írni vagy olvasni, csetelni, illetve e-mailezni (is) - derül ki az  eNET - Telekom "Jelentés az internetgazdaságról" friss kutatásából.

A kommunikáció mellett a nem munkával kapcsolatos böngészés (54%), a közösségi média oldalak látogatása (52%) és az online híroldalak okostelefonon történő olvasása is igen népszerű (51%), melyekre a válaszadók munkaidejükben is szakítanak időt.

Természetesen az okostelefonok révén nemcsak a magánélet jelenik meg a munkahelyeken, hanem a munka is beférkőzik a magánéletbe. Ebben az esetben is a kapcsolattartás a legjellemzőbb a kollégákkal/partnerekkel/ügyfelekkel, melyre a válaszadók fele munkaidején kívül is legalább hetente egyszer használja az okostelefonját. Emellett főként az időbeosztás szervezésében (40%), a munkához szükséges információk online gyűjtésében (37%), valamint a munkával kapcsolatos fájlok megnyitásában, olvasásában (35%) nyújtanak a legnagyobb segítséget a mobilok.

Együtt járnak az előnyök és a hátrányok

A dolgozó okostelefon-használók harmada érzi úgy, hogy mióta okostelefont használ, jobban összemosódik a munkája és a magánélete. Ennek legfontosabb előnyei szerintük, hogy rögtön látják a beérkező e-mailjeiket (71%); fontos ügyben online is bármikor elérhetőek kollégáik számára (66%). Ugyanakkor hatékonyabban oszthatják be az idejüket, ha kis "üresjárat" van a munkahelyükön, foglalkozhatnak magánügyekkel, és fordítva (44%), miközben folyamatosan naprakészek a munkahelyi tennivalóikkal kapcsolatban (36 százalék).

A hátrányokat illetően tízből öt válaszadó tapasztalta, hogy mivel okostelefonon szabadidejében is könnyen elérhető, kollégái akkor is őt keresik a problémáikkal, amikor éppen nem dolgozik; tízből négy válaszadó pedig otthon sem tud igazán kikapcsolni, ha tudja, hogy okostelefonján munkaidőn kívül is elérhetőnek kell lennie online (is).

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A dolgozó okostelefon-használók azonban ragaszkodnak telefonjukhoz: 78 százalékuk inkább szabadidejében is foglalkozik néha munkával telefonján, csak munkaidőben is használhassa azt magáncélra.

Okostelefonnal a munka-magánélet egyensúlyáért

Ma már számos olyan alkalmazás rendelkezésünkre áll, melyek a munka és a magánélet közötti egyensúly megteremtését hivatottak elősegíteni. Ilyen appokról azonban a dolgozó okostelefon-használóknak csupán 11 százaléka hallott, így jellemzően nem is használják őket.

Ehhez hozzájárulhat, hogy az alkalmazások legtöbbje csak angolul érhető el. Pedig léteznek applikációk a fókuszálás támogatására és a zavaró tényezők kizárására (pl. 30/30, OFFTIME), a bizonyos feladatokkal (pl. ATracker), vagy az egyes appokkal töltött idő követésére (pl. BreakFree, Quality Time), az összes családtag teendőinek összerendezésére (pl. Cozi Family Organizer), sőt, még kifejezetten a relaxáció, a stresszcsökkentés elősegítésére, a meditáció megtanulására is (pl. Headspace, Pacifica). Ugyan eltérő módokon és minőségben, de ezek az appok éppen az okostelefon lehetőségeit kihasználva tesznek kísérletet a kibillent munka-magánélet egyensúly visszaállítására.

Címkék:
karrier, okostelefon, munka, penzcentrum, magánélet, egyensúly,