Pénzcentrum • 2017. február 27. 15:08
Drasztikus visszaesést mutatnak az Egyesült Királyság bevándorlási statisztikái, a legfrissebb adatok szerint a kelet-európaiak gyakorlatilag tömegesen hagyják el az országot. Nemcsak a kivándorlás ugrott meg jelentősen, hanem kevesebb bevándorló érkezik a szigetországba, mint korábban.Ez viszont nem jelenti azt, hogy a kivándorlók haza is jönnek Magyarországra, sokan inkább egy másik EU-s országot választanak.
A tavaly júniusi népszavazáson döntött úgy az Egyesült Királyság lakossága, hogy ki szeretne lépni az Európai Unióból, ami számos kérdés újragondolását is szükségessé tette. A Telegraph friss cikke szerint Theresa May, brit miniszterelnök úgy dönthet, hogy
ez pedig akár heteken belül is bekövetkezhet. Persze a vízumkényszer azonnali bevezetésébe az EU-nak is lehet beleszólása, azonban előbb-utóbb egyébként is megszűnik a szabad bevándorlás az Egyesült Királyságba (elvileg a kérelem benyújtása után két évvel történik meg a hivatalos kiválás).
A Brexit szavazás azonban már eddig is befolyással bírt a bevándorlókra, a brit statisztikai hivatal friss adatai szerint ugyanis már most is jelentősen visszaesett a nettó bevándorlás, különösen az EU8-nak nevezett kelet-európai országból, amelyek 2011-ben kapták meg a szigetországtól a szabad munkavállalási jogokat.
Sietve hagyják el a brit szigeteket az EU polgárai
A teljes bevándorlás a 2016 közepén mért 650 ezerről három hónap alatt 600 ezer alá esett, ami közel 10 százalékos esésnek felel meg. Mivel a kivándorlás változatlan maradt, így egy 2012 óta folyamatos trend szakadt meg, és csökkenésnek indult a nettó bevándorlás. Az Egyesült Királyság bevándorló/kivándorló aránya 1,85-re csökkent, míg korábban több mint kétszer annyian érkeztek az országba, mint amennyien távoztak onnan.
Érdemes megnézni az EU8-ak (azok a kelet-európai országok, akik a szabad munkavállalás jogát 2011-ben kapták meg az Egyesült Királyságtól) statisztikáit, mivel a csökkenés jelentős részét ezek az országok, köztük Magyarország teszi ki. A bevándorlók száma eleve 20 ezer fővel csökkent (58 ezerre), de emellett a kivándorlók száma is jelentősen megnőtt, a korábbi 31 ezer fő helyett már 39 ezren hagyták el a szigetországot.
Az arányokat itt is érdemes megnézni, míg korábban 2,3 bevándorló jutott egy kivándorlóra, addig ez az arány elképesztő mértékben, 1,5-re esett vissza.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Mi a helyzet a magyarokkal?
A visszaesett bevándorlás és az Egyesült Királyságot elhagyók között persze nemcsak magyarok, hanem bolgárok, románok, lengyelek is szép számmal akadnak. Arról nincs adata a hivatalnak, hogy a bevándorlás visszaesése mennyire oszlik meg az EU8-ak között, az viszont elég valószínű, hogy a magyarok is vastagon érintettek a Brexit miatti bevándorlás visszaesésében.
A Pénzcentrum korábbi cikkében egyébként írt már az Egyesült Királyságban élő magyarok Brexithez való viszonyáról. Ebből kiderül, hogy sokan akkor sem jönnek vissza Magyarországra, ha kiteszik őket a szogetországból, inkább egy másik EU-s országban telepednének le.
Mivel a legutolsó vizsgált időszak szeptemberben zárult le, így a bevándorlás visszaesésének valószínűleg még csak a kezdetét láttuk. A kilépési kérelem tényleges benyújtásával a bevándorlás még a mostaninál is nagyobb mértékben eshet vissza, akár az is elképzelhető, hogy a 2017-re már többen hagyják el a szigetországot, mint ahányan ott telepednek le.
Mindenki menekül, ki merre lát?
Persze menekülésről nem lehet beszélni, hiszen egyelőre még az Egyesült Királyság az Európai Unió tagja. Az ott dolgozók munkájára valószínűleg a szigetország EU-ból való távozása után is szükség lesz. Az EU polgárai egyébként öt év után automatikusan megkapják az állandó tartózkodási jogot az Egyesült Királyságban. Ez a jog akár a kilépési tárgyalások után is megmaradhat, így a már több mint 5 éve a szigeten élők tartózkodási engedélye is megmaradhat.