Pénzcentrum • 2017. január 16. 16:40
Soktényezős mérést kell végezni ahhoz, hogy rangsorolni lehessen az egyes országokat az alapján, hogy melyik mennyire fejlett. Egy ilyen felmérést végzett a Világgazdasági Fórum, 109 országot vizsgált meg. Az ebből készített toplista okozott meglepetéseket.
A World Economic Forum (Világgazdasági Fórum) nemrég kiadta az Inclusive Development Index-et, amit nagyjából úgy lehetne lefordítani, hogy átfogó fejlődési Index. Ebben 109 országot vizsgált és rangsorot. A kutatás 3 pilléren nyugszik és 12 fő mutatót vizsgál. Az összehasonlításban szempont volt a GDP-növekedés, a munkanélküliségi ráta, a termelékenység, a várható egészséges élettartam. Továbbá a medián háztartási jövedelem, a szegénység és az egyenlőtlenség, a korrigált nettó megtakarítás, a demográfiai függőségi ráta, az államadósság.
A rangsor elején lévő 30 ország tekinthető "fejlett gazdaságnak". Nagy-Britannia a 21., az Egyesült Államok pedig a 23. helyen áll, Ausztria viszont a 10. helyen szerepel. Magyarország nincs a fejlett gazdaságok között, a feltörekvő gazdaságok listáján viszont a 3. helyen szerepel (az első Litvánia, a második Azerbajdzsán), Lengyelország és Románia követ minket.
KATTINTS! Súlyos jelentés: minden második magyar fiatal elhúzna az országból
9. Új-Zéland
Az oktatás és az üzletvitel területén kimagasló pontszámot ért el, a foglalkoztatás és a termelékenység viszont kicsit lehúzta a pontátlagot.
8. Ausztrália
Az ausztrálok kimagasló pontszámot értek el a reálgazdasági beruházások, a vállalkozás, az oktatás, és az egészségügyi szolgáltatások terén. A termelékenységen és a béreken viszont még dolgozniuk kell.
7. Hollandia
A hollandok kapják a legmagasabb minőségű oktatást, de az infrastruktúra és az egészségügy területén is kiemelkedőek. A reálgazdasági beruházások terén viszont kicsit lemaradt a többiekhez képest.
6. Svédország
Az alapvető szolgáltatások, az infrastruktúra, az üzleti és politikai etika terén jeleskednek a svédek. Emellett az bérek területén is az egyik legmagasabb pontszámot érték el.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
5. Dánia
Szinte minden területen a legmagasabb pontszámot érték el a dánok, kivéve a reálgazdasági beruházásokat, ott még lenne hova fejlődniük.
4. Izland
A legtöbb kategóriában nagyon magas pontszámot ért el az ország, a pénzügyi rendszer integrációja viszont lerántotta a dobogóról.
3. Svájc
Minden mutatónál magas pontszámot ért el Svájc, különösen a foglalkoztatási termelékenységnél.
2. Luxemburg
Luxemburg egy igazán jómódú ország, rendkívül jó egészségüggyel, oktatással, üzleti és politikai etikával.
1. Norvégia
A toplista tetején a norvégok állnak. Annak ellenére, hogy a gazdaságuk csak 0,5 százalékkal növekszik, a polgárainak az életszínvonalat 2008-2013 között 10,6 százalékkal növekedett.