Megszületett a 2025-ös minimálbér- és garantált bérminimum megállapodás: töltsd ki kvízünket és tippeld meg, mekkora béremelés várható, mennyivel keresnek jobban a magyar dolgozók!
Egy állásinterjún mindenki a legjobb oldalát szeretné megmutatni, az azonban nagyon nem mindegy, hogy ezt hogyan teszi. Vannak olyan mondatok és szavak, amik még ha igazak is, azt a gyanút kelthetik az interjúztatóban, hogy az illető hazudik. Mutatjuk, mit érdemes kerülni, hogy hitelesek maradjunk az interjú során.
Az állásinterjú mindig kemény ügy, természetes, hogy meg akar felelni az ember, hiszen szeretné az adott munkát. Az viszont nem túl jó stratégia, ha az áhított állás megszerzéséért semmilyen eszköztől sem riad vissza, még a hazugságtól sem. Mindenki szeretne az ideális jelölt képében tetszelegni, de ezeken a próbálkozásokon könnyű átlátni, és emiatt a legtöbb esetben fordítva sülhet el a dolog.
Itt van néhány mondat és kérdés, amit jobb elkerülni, ha nem akarsz hazugnak tűnni az állásinterjún.
1. "Nincsenek gyenge pontjaim"
Ugyan már, mindenkinek vannak gyenge pontjai. Ha valaki azt állítja, hogy nincsenek hiányosságai, az hatalmas arroganciát sugároz, ráadásul tisztességtelen dolog is.
2. "Az egyetlen gyengeségem, hogy túl keményen dolgozom"
Na ne. Ha meg kell nevezni néhány gyenge pontot, akkor arra normális, értelmes választ kell adni. Érdemes előre felkészülni erre a kérdésre, és kitalálni rá a választ. De azt állítani, hogy az a legnagyobb hibád, hogy túl keményen dolgozol - még ha igaz is - egyértelműen hazugságnak hangzik.
3. "Igen, én nagyon jó vagyok ebben, és ebben", vagy "egyetértek mindennel"
Ha valaki mindenben jó, és mindennel egyetért, az túl szép, hogy igaz legyen, és az interjúztató szkeptikusan néz majd a másik félre. Lehet, hogy minden igaz, amit mond, de akkor is úgy jön le, hogy minden hazugság: hogy mindent elfogad, és mindenben kiváló.
4. "Figyelik az e-maileket és az internet használatot?"
Amint kiejti valaki ezt a kérdést, már emelkedik is a piros zászló. Igen, fontos információ lehet, hogy a vezetőség figyeli-e a dolgozóik e-mailezéseit, és böngészéseit, de jobb kerülni azokat a kérdéseket, amelyek a cég vezetőinek gátlástalanságára utalnak.
5. "Kirúgtak, de nem az én hibám volt"
Nem érdemes kifogásokat keresni, mert az mindent megkérdőjelez. És nagyon gyanús. Emellett úgy is hangzik, mint aki nem vállal felelősséget a karrierjéért, és felmenti magát az esetleges kudarcai alól.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
6. "Bármit meg tudok csinálni", vagy "Én vagyok az emberük"
Nem jó taktika, ha a kérdésekre olyan válaszokat ad az ember, amiket az interjúztató - valószínűleg - hallani akar. A legjobb, amit ilyen helyzetekben tehetünk, hogy önmagunkat adjuk.
7. "Végeznek mélyebb átvilágítást?"
Ha egy ilyen kérdés elhangzik, akkor a kérdező fejében azonnal megfogalmazódik: miért, esetleg van rejtegetnivalód? És ez már önmagában gyanút kelt.
8. "Mindig", "soha", "már milliószor csináltam"
Ha sok az általánosítás, vagy a túlzó szavak, és mindezt úgy használjuk, és észre se vesszük, az gondot jelenthet. Főleg azért, mert az interjúztató nem fogja mit is gondoljon, mit higgyen el, és gyanús lesz neki a szemben ülő, hogy talán nem mond igazat.
9. "Ez az egyetlen állás, ami érdekel"
Rendben, ha még igaz is ez az állítás, akkor is túlbuzgónak tűnik tőle az ember, és felmerülhet az is, hogy az illető nem mond igazat. Ez nagyon nyomulós szöveg. Komolyan, nincs az egész piacon másik olyan állás, ami érdekelne?
Címlapkép forrása: Shutterstock/baranq
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.