100 melóst most azonnal felvenne a MOL

Pénzcentrum2016. október 17. 05:25

Hiába folytat expanziós politikát a MOL, az olajiparban sem könnyű manapság új dolgozókat találni. A vállalat HR-vezetője szerint jelenleg nemcsak a mérnökök, vagy az informatikusok, hanem az ún. kék galléros, fizikai munkaerő esetében is nehézkes az utánpótlás. Megkérdeztük a MOL-t, hogy próbálják megfogni a fiatalokat, és megtartani a szakembereket.

Hiába tudna akár már holnap felvenni száz embert a MOL, az iparág nem vonzó a mai fiataloknak. Nem csak a mérnököknél, vagy az informatikusoknál nehézkes az utánpótlás biztosítása, hanem az ún. kékgalléros, fizikai munkaerő esetében is. Ennek több oka is van, beleértve, hogy a demográfia egy elöregedő társadalmat mutat egész Európában, és a középiskolások számára ma már inkább az egyetem a vonzó, hogy később szellemi munkakörökben dolgozhassanak majd. Egyre kevesebben vannak azok, akik valóban szakmát szeretnének tanulni, és utána abban is szeretnének elhelyezkedni.

A szakképző iskolákkal igyekszünk szoros kapcsolatot ápolni, programokat és ösztöndíjakat dolgozunk ki a diákjaik számára. Lehetőséget biztosítunk arra is, hogy már tanulmányaik alatt bepillanthassanak a szakmába, és sokszor azonnal tudunk munkát ajánlani a frissen végzett diákoknak" 

- mondta a Pénzcentrumnak Orosz Vivien, a MOL- csoport stratégiai HR-vezetője.

A szakember szerint a fizikai alkalmazottak hiánya nem egyedi, "magyarspecifikus" jelenség, hiszen a vállalat más országokban is hasonló problémával küzd. Ami viszont kimondottan nálunk, és közvetlen szomszédainknál tapasztalható, hogy még stabil, biztos állásért sem költöznek szívesen a munkavállalók. Ennek a problémának a megoldása még a tervező asztalon van.

Olajipar? Kösz, nem

Munkaerő-toborzás szempontjából az egyetemet végzett fiatalokkal sincs egyszerű dolga a vállalatnak, mert az olajipar egyáltalán nem vonzó a környezettudatos, zöldszemléletű Y generációnak.

Felmérések bizonyítják, hogy globálisan az egyik legkevésbé vágyott ágazat az olajipar a fiatalok körében. Valójában viszont egyáltalán nem lehet belelátni ebbe az iparágba, elképzelések ugyan vannak, de a tapasztalatok szerint ez általában messze nem találkozik a valósággal.

A MOL 2007-ben elindította a Growww nevű programját frissdiplomások számára. Eddig összesen 150 ezer fiatal pályázott a programra nemzetközi szinten, közülük kétezren nyertek felvételt, és 83 százalékuk még ma is a cégnél dolgozik. Az egyéves program során a fiatalok a valós munkakörük mellett az olajipar minden területére betekinthetnek, szakmai mentor is segíti őket, és tréningeken vesznek részt.

"Nem csak a zöldszemlélet, és az iparággal kapcsolatos valótlan elképzelések miatt nem vonzóak a fiatalok számára az olajcégek, hanem azért sem, mert itt speciális tanulmányokra és tudásra van szükség. 

Aki elvégzi az egyetemet, majd egy olajipari cégnél kezd dolgozni, annak még 6-10 év kell ahhoz, hogy valóban megtanulja a szakmát, és az elméleti tudást elmélyítse a gyakorlatban is. Ezt a tanulási időt nálunk sikerült 5 évre csökkenteni, ennyi idő kell, mire önállóan, felelős munkakörben valaki egyedül hozhat döntéseket" 

- mondta a HR-vezető.

Ennek fényében érthető, hogy hátrányban vannak az olajipari cégek azokkal a vállalatokkal szemben, amelyeknél néhány év alatt akár vezetői karriert is lehet építeni, kevesebb tanulást és energia-befektetést igényelnek, és sokkal gyorsabban lehet learatni a babérokat.

A külföldi munkavállalás viszont megoldható a cégcsoporton belül, tehát csak azért, mert valaki szívesen kipróbálná, hogy milyen az élet más országban, nem kell munkahelyet váltania.

A hosszú tanulási időszak viszont csak az egyik oldala az éremnek, mert reálisan végiggondolva, ha egy cég hosszú éveken keresztül tanítja és "neveli" a fiatal munkavállalót, aki közben dolgozik, egész jó fizetést kap, tehát a vállalat szempontjából sokkal nagyobb a ráfordítás, mint a haszon, akkor nyilván hosszútávon szeretné magánál tartani a munkavállalót, hiszen számára akkor kifizetődő a befektetés. 

Mit ad?

"Jelenleg, több mint 100 meghirdetett álláslehetőségünk van. Jellemzően a termelési és karbantartási területen, mérnöki, informatikus, pénzügyi pozíciókban a leggyakoribbak a keresések" - mondta a HR-vezető.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Kérdeztük a vállalatot a különböző pozíciókon elérhető bérekről, de üzleti titokra hivatkozva erről nem kaptunk információkat. A munkavállalók a béralapú juttatásokon kívül nagy mértékű cafeteria keretet is kapnak, és figyelembe veszik a munkavállalók különböző igényeit és élethelyzetét. 

A helyi juttatási és jóléti programok mellett rendelkezésre állnak különböző élet- és balesetbiztosítások, egyszeri díjas kockázati élet- és balesetbiztosítások 24 órás nemzetközi lefedettséggel. A dolgozók tréningeken, oktatásokon is részt vehetnek, így a cégen belül fejleszthetik saját kompetenciájukat. Emellett egészségfejlesztési programokon is részt vehetnek, valamint több helyen irodai masszázs és tornaterem is elérhető - tudtuk meg a HR-vezetőtől.

Elköteleződés a nyugdíjig

Egyre inkább elterjed az a tendencia, hogy a cégen belüli karrierutakat, egyfajta életpályákat terveznek a munkavállalóknak. Hiszen az a vállalatoknak az érdeke, hogy azok a munkavállalók, akiknek az oktatására és kinevelésére bőven áldoztak, a megszerzett tudást a cégnél kamatoztassák, és ott termeljék a hasznot.

Nagyon fontos, hogy nem akar mindenki vezető lenni, de ez nem jelenti azt, hogy az ő esetükben nincs szükség előrelépési lehetőségekre, és bérnövekedésre. Nem csak vezetőként lehet karriert építeni és ehhez mérten piaci fizetést elérni. 

"Nagyon részletesen kidolgozzuk a szakmai és vezetői karrierutakat, mert ez a kettő egy idő után szétválik. Minden lépcsőfokhoz meghatároztuk, hogy milyen elméleti és gyakorlati tudás szükséges, és ezekhez természetesen a kompenzációt is hozzárendeltük. Az előrelépés viszont nem automatikus, hanem lehetőség: tehát csak azért, mert valaki 10 éve a cégnél dolgozik, nem feltétlenül járja be ezt az utat, de aki szeretne előrébb jutni, tesz érte, és jól dolgozik, annak van rá lehetősége, méghozzá cégen belül" - mondta Orosz Vivien.

Munkaerő-piaci szempontból a két legnehezebb helyzetben lévő korosztály a fiatal pályakezdők, és a nyugdíj előtt álló munkavállalók. Utóbbi korosztály helyzetét is megvizsgáltuk az iparágban. 

Gyakran hallani, hogy a cégek az idősebb dolgozókat is tréningekre küldi, hogy megtartsák napra kész tudásukat, és tudják tartani a lépést a technikai változásokkal. 

"Nálunk az tapasztalható, hogy aki mondjuk 30 éve szerezte a diplomáját, az nem kizárólag az akkor megszerzett tudásával boldogul, hanem az évek során, ahogy a technológiák változtak, úgy fejlődött az ő tudása is. Sőt, nagyon sok újítást ők az idősebb munkavállalóink hajtottak végre, hiszen ismerik a rendszert, a folyamatokat, így abszolút MOL-ra szabott ötleteket tudtak behozni a cég mindennapjaiba. Nálunk ezek a munkatársak annyira nagy tudás értéket képviselnek, hogy adott esetben még nyugdíjasként is visszafoglalkoztatjuk őket" - mondta a HR-szakértő.

Loading...

Címkék:
karrier, bér, cafetéria, mol, egészségfejlesztés,