Pénzcentrum • 2016. szeptember 18. 11:02
A felnőttképzéssel foglalkozó Perfekt Zrt. ipari OKJ-s képzések toplistájának adatai azt mutatják, hogy továbbra is nagy az igény a termelő szektort segítő szakképesítésekre. A 2016. első háromnegyed éves adatai alapján összeállított listán a legnépszerűbbek a különböző gépkezelői tanfolyamok. A szakértő szerint tovább növekedett a személyre szabott, egyéni programok alapján összeállított képzések iránti kereslet is.
Az idei év összesített adatai alapján a különböző gépkezelői képzések a legkeresettebbek az ipari OKJ-s képzések közül. A nagy érdeklődés oka, hogy a gépkezelői jogosítvány megszerzésének jogszabályba foglalt 2015. december 31-i határidejét kitolták 2016. június 30-ig, így plusz fél év állt azoknak a rendelkezésére, akik nem fogtak bele időben a tanulásba. A Perfekt Zrt. Ipari OKJ-s képzések Top 5 listáján a targoncavezető áll az első helyen, az emelőgépkezelő a második, míg az ötödik helyen a földmunka-, rakodó-, szállítógép kezelő szerepel.
- 1. Targoncavezető
- 2. Emelőgépkezelő (kivéve targonca)
- 3. Külszíni bányász
- 4. Ipari olaj- és gáztüzelő-berendezés kezelő
- 5. Földmunka-, rakodó-, szállítógép kezelő
A 2015-ös évben első helyezett ipari olaj, gáztüzelő-berendezés kezelő az idei listán a negyedik helyre szorult. Újdonság viszont, hogy ebben az évben a bányászati szakterület is felkerült a listára, a külszíni bányász OKJ-s képzés a harmadik a rangsorban. Szilber Erzsébet, a Perfekt Ipari Képzések Központjának vezetője ezt azzal magyarázza, hogy a 2013-mas OKJ-s változásoknak érett be mostanra a hatása, és a munkavégzéshez szükséges szakképzettségi előírásoknak tettek eleget a cégek. A szakértő elmondta, hogy tovább növekedett a személyre szabott képzési programok iránti kereslet is. Egyre több vállalat keres olyan megoldást, amelynek során a képzőhely felméréssel, egyéni tanácsadással, és személyre szabott képzési programok összeállításával segíti a munkavállalók továbbképzését.
A 2016-os év adataiból az is kiderül, hogy az ipari OKJ-s képzéseken nőtt a fiatalabb jelentkezők száma. Míg tavaly a 45-54 év közötti férfiak közül került ki a legtöbb jelentkező, idén már a 25-34 év közöttiek voltak többségben, jól látható tehát, hogy a korábbi évekhez képest egyre népszerűbbek az ipari képzések a fiatalabbak körében.