Pénzcentrum • 2016. szeptember 14. 15:03
Szinte mindenki hallott már történeteket arról, hogy a forgalmi vizsgán sokkal könnyebb átmenni, ha a vizsgabiztost megkenik. Ez ugyan a hétköznapi korrupció egyik forrása, azonban mégis sokan élnek vele, annak ellenére, hogy egész egyszerűen nem alkalmasak a közúti vezetésre. Megnéztük, mennyit kell a megfelelő zsebbe csúsztatni egy biztosan sikeres vizsgához.
A felnőttkor küszöbén sokan veselkednek neki a jogosítvány megszerzésének, ami önmagában is jelentős kiadás, a költségek a 100 ezer forintot is könnyedén meghaladhatják. Sokan viszont már 18 évesen azzal szembesülnek, hogy a korrupció nélkül nem lehet előrelépni, mivel kenőpénz nélkül nem mehetnek át a forgalmi vizsgán. Persze valószínű, hogy a vizsgabiztosok és oktatók többsége becsületes, azonban a kenőpénzt elfogadó kisebbség bizony könnyen befeketítheti a szakmát.
Mennyit ér egy sikeres vizsga?
A kenőpénzt nem minden esetben a vizsgázó ajánlja fel, hanem sokszor az oktató kéri előre a tanonctól a Fizettem.hu beszámolói szerint, ahol a hétköznapi korrupcióval kapcsolatos tapasztalatokat gyűjtik össze. Jó tapasztalatokból is sok akad, de a többség mégis arról számolt be, hogy kenőpénzre volt szükség a sikeres vizsgához, az oldalon több mint negyven ilyen esetet gyűjtöttek össze:
- olvasható a beszámolókban.
Persze a beszámolók között volt, aki csak sokadik alkalommal ment át csúszópénzzel, de olyan is akadt, aki már az első alkalom után is fizetett. A legtöbb esetben a pénzt az oktatónak kell adni, aki ezt (vagy ennek egy részét) továbbadja a vizsgabiztosnak.
Megéri fizetni?
Elsőre jelentősnek tűnhet az összeg, hiszen több tízezer forintról van szó, azonban ha számításba vesszük a vizsga díját és a kötelező plusz vezetési órákat, akkor rájöhetünk: aki fizetett, annak anyagilag megérte a csúszópénzt odaadni. Ennél viszont több forog kockán egy forgalmi vizsgánál.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ha a vizsgabiztos ugyanis azért nem enged át valakit a vizsgán, mert nem tud biztonságosan vezetni a forgalomban (és a kenőpénz hatására átengedi a vizsgázót), akkor olyanok kerülhetnek a volán mögé, akik rendre balesetveszélyesen vezetnek.
A problémát csak súlyosbítja, hogy a beszámolók között többen megjegyezték, hogy a vezetési biztonságuk nem volt elégséges a sikeres forgalmi vizsgához, az alábbi kommenteket találhatjuk a vizsgázók részéről:
A vizsgára vittem a pénzt. Ahhoz képest, hogy egyből a legelején majdnem elcsapott minket egy kamion, a papíron 45 perces vizsgának 10 perc után vége lett. Sikeresen átmentem!