Pénzcentrum • 2016. augusztus 7. 13:00
Állásinterjú után is növelheted az esélyeidet, hogy megszerezd a munkát. Mutatjuk, mit tehetsz azután, hogy kiléptél leendő munkahelyed kapuján.
Nagyon sok hasznos, és működő praktika olvasható a karrier oldalakon arról, hogyan kell jó benyomást elérni állásinterjún, mire mi a legjobb válasz, milyen ruhában jelenjünk meg, satöbbi. Arról viszont nem sok szó esik, hogy mit csináljunk interjú után. Mit tehetünk akkor, mikor fellélegezve kilépünk az épületből? Mit tehetünk még azért, hogy végül mi legyünk a befutók a megpályázott állásra?
Bár legtöbben azt hiszik, hogy egy jól sikerült interjú maximálisan elegendő ahhoz, hogy megkapják az áhított munkát, és nincs más dolga a továbbiakban, mint türelmesen várni az értesítést. Ez azonban egyre kevésbé állja meg a helyét, Amanda Augustine karrier-tanácsadó szerint bőven van még mit tenni a cél eléréséért.
Az alábbi 8 tanácsot, ha megfogadod, sokat teszel azért, hogy végül te légy a befutó.
1. Kérdezd meg, hogyan tudod nyomon követni!
Két fontos információt kell megtudnod ehhez, az egyik, hogy milyen időintervallumot ölel fel a döntés meghozatala, és kinél kell érdeklődni a továbbiakról, mikor, és hogyan.
2. Kérd el az interjúztatód elérhetőségeit!
Mielőtt kilépsz az ajtón, győződj meg róla, hogy begyűjtötted mindenki névjegykártyáját, akivel beszélgettél. Ha nem teljes a lista, akkor a recepción, vagy a titkárságon kérd el a hiányzó adatokat.
3. Egy kis távolság, és elemzés
Ahogy kiérsz az épületből, sétálj egy keveset. Épp csak annyit, hogy érzelmileg kellően eltávolodj a helyszíntől, és ne is futhass össze az interjúztatóiddal. Közben gondold át az egész interjút, és annak minden részletét. Gondold át mindazt, amit mondtál, és azt is, hogyan reagált az elhangzottakra a kérdeződ. Volt olyan részlet, mire nem adtál túl egyértelmű választ, és esetleg tisztáznod kellene?
4.Hogy érezted magad a cégnél?
Ez belülről, zsigeri szinten működik, hogy valahol jól érzi magát az ember, vagy sem. Ha figyelsz arra, hogy érezted magad a leendő munkahelyeden, akkor azt is könnyebben felismerheted, hogy az adott pozíció, vagy cég valójában mennyire illik hozzád. Ugyanis nem csak a leendő munkaadódnak kell döntenie, hanem neked is.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
5. Írd le az egészet!
Vesd papírra a gondolataidat, különösen, ha az interjú alatt nem jegyzeteltél. Nagyon fontos, hogy felülvizsgáld, újragondold és elemezd mindazt, ami az interjún történt. Főleg akkor veheted ennek nagy hasznát, ha vissza kell térned az álláskereséshez.
6. Vesd be a "beépített" embert
Egyre gyakrabban fordul elő az, hogy a munkaadó és a leendő munkavállaló között van egy állásközvetítő, vagy fejvadász. És ha már ott van, akkor használd! Kérd meg, hogy beszélgessen az interjúztatóddal az aznapi tapasztalatairól, meglátásáról. Abból, amit mond rólad, nagyjából ki is tudod következtetni a dolog végkimenetelét.
7. Ne hagyd abba a keresést
Teljesen függetlenül attól, hogy sikerült az állásinterjú, semmi sem garantált. Hacsak nem kaptál ajánlatot már ott a helyszínen. Mindenmás esetben viszont nem érdemes abbahagyni az álláskeresést a várakozás ideje alatt sem.
8. A későbbi nyomon követés is fontos
Az utókövetés nagyon sokat nyomhat a latba. A karrierszakértő szerint legfeljebb öthétig érdemes várni egy állásra. Ha ennyi idő alatt nem szólnak, hogy te vagy a befutó, akkor több mint valószínű, hogy nem te vagy. Ugyanakkor érdemes egy hét eltelte után érdeklődni. Azt viszont szem előtt kell tartani, hogy van egy finom vonal a lelkes és a zavaró magatartás között. Utóbbi azt a látszatot is kelti, hogy kétségbeesett vagy, és ezért akarod nagyon ezt a munkát, nem pedig a benne rejlő lehetőségek miatt.
Szóval hívd fel nyugodtan azt, akivel megbeszéltétek, hogy tartjátok a kapcsolatot. Ez általában az interjúztató, vagy a leendő főnököd. A karrierszakértő azt javasolja, hogy ilyenkor 3 kérdést tegyél fel:
- Hol tart most a felvételi folyamat?
- Hogy lát téged a többi jelölthöz képest? Esetleg tud mondani olyan okot, amiért másik jelölt alkalmasabb lenne a pozícióra?
- Nagyjából mikorra várható a döntés (ha az előző kérdésre pozitív választ kaptál)?