Pénzcentrum • 2016. július 20. 14:38
Ma adta ki közleményben a KSH a legfrissebb adatait, miszerint idén májusban a bruttó átlagkereset 262 100 forint volt, ami 6 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.
A májusi nettó átlagbér 174 300 forint volt. A január-május időszakban a bruttó átlagkeresetek 6,1 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Ha az alábbi grafikont jól megnézzük, akkor látható, hogy nagyjából ugyanaz a görbe rajzolódik ki, mint egy évvel ezelőtt (csak magasabban). Eddig az idei csúcsot a március jelentette, akkor 8,4 százalékkal volt magasabb az átlagkereset, mint egy évvel korábban. Arról viszont ne feledkezzünk meg, hogy 5,7 százalékkal emelkedett a minimálbér és a garantált bérminimum, tehát nem kizárólag a gazdasági teljesítménynek köszönhető az emelkedés.
A január-május időszakot nézve az átlagkereset bruttó 257 700 forint volt, és a nettó 171 300 forint (családi adókedvezmény nélkül). A különböző szektorok bérei között viszont igen nagy különbségek vannak:
Lehetne jóval magasabb
Bár tény, hogy a minimálbér emelése is igen jó hatással volt a gazdaságra (és nagyon időszerű is volt), a reálértéken számolt nettó minimálbér a válság óta Magyarországon nőtt a legkisebb mértékben a régióban. Ma csak 7 százalékkal magasabb a minimálbér, mint 2008-ban (az inflációs hatást is figyelembe véve).
KATTINTS: Ebben is sereghajtók vagyunk: alig nőtt a minimálbér a válság óta
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A nettó minimálbért euróba átszámolva az is látszik, hogy komoly hátrányba kerülünk régiós szinten is, a Policy Agenda szerint, ha nem számolunk az árfolyamok és az edórendszerek esetleges változásával, és kizárólag az elmúlt évek bruttó növekedési átlagát nézzük, akkor öt év múlva a román nettó minimálbér megelőzi a magyart.
Az OECD jelentése szerint 2017 végére teljesíthető az a terv, hogy a foglalkoztatottság érje el a válság előtti szintet, de a bérek továbbra is nagyon gyengén növekednek. Ha a 2000 és 2007 közötti reálbér-növekedést összehasonlítjuk a 2008 és 2015 közöttivel, akkor azt látjuk, hogy Magyarországon 20 százalékkal magasabbak lennének a bérek, ha folytatódott volna a 2000 és 2007 közötti növekedés.