Portfolio • 2016. június 12. 15:03
A 2008-2014 között az Egyesült Királyságba érkező bevándorlók túlnyomó többsége a 20-30 éves korosztályba tartozott, így nem helyes a Brexit-pártiak azon érvelése, hogy sokan csak a szociális háló kihasználása érdekében telepedtek le a szigetországban - írja Darvas Zsolt, a Bruegel Intézet szakértője. Az is fals érvelés szerinte, hogy a bevándorlók elveszik a munkát, a munkanélküliségi ráta ugyanis négy évtizedes mélypont közelében áll.
Darvas Zsolt, a Bruegel Intézet szakértője egy külön cikkben foglalkozott az Egyesült Királyságba bevándorló népesség számával, életkori összetételével, illetve foglalkoztatottsági jellemzőivel. A cikk célja, hogy megvizsgálja azokat az állításokat, melyekkel a Brexit népszavazás közeledtével az EU-ból való távozást támogatók előszeretettel érvelnek.
- a bevándorlók elveszik a munkát a helyiektől, valamint a bérszínvonalat is leszorítják
- a bevándorlók gyerekeinek taníttatása túlzsúfolttá teheti a brit iskolákat
- a kórházi várólisták sokkal hosszabbak lehetnek
A nyers számok
A szerző az Eurostat adataira támaszkodva, a 2001-2014 közötti időszakot két részre osztva mutatja be az Egyesült Királyságba irányuló migrációs folyamatokat.
2008-2014 között közel 3 millió 400 ezer külföldi állampolgár érkezett a szigetországba, miközben valamivel több, mint 1 millió 400 ezer távozott. A nagyjából 2 millió fős nettó bevándorlási száma a 2008-as brit népesség 3,2%-a. Éves átlagban a letelepedő külföldiek 0,45%-kal növelték az Egyesült Királyság népességét, ami némi gyorsulást jelentett a korábbi, 2001-2007-es időszakhoz képest, vagyis valamelyest érezhető a 2004-ben újonnan az EU-hoz csatlakozott tagállamok hatása.
A szakértő szerint azon lehet vitatkozni, hogy ez a 0,45%-os éves népességnövekedési hozzájárulás sok-e (ő nem így gondolja), ami viszont még ennél is megdöbbentőbb, az a beérkező külföldiek korösszetétele.
Elsőre látszik, hogy a 20-29 éves korosztály elsöprő többséget képvisel a bevándorlási korszerkezetben: több mint 1 millió 100 ezer emberről beszélünk, a teljes beérkező népesség 60%-áról. Amennyiben kiszélesítjük két további korosztállyal, akkor megállapíthatjuk, hogy a 15-34 éves, Egyesült Királyságba érkező külföldi állampolgárok a teljes szám 87%-át (!) adják, ez pedig pont az a korcsoport, amelyik nettó értelemben a lehető legnagyobb hozzájárulója (vagy hamarosan az lesz) a központi büdzséhez.
7 év alatt mindössze 72 ezer 15 évnél fiatalabb gyerek, valamint 18 ezer 65 évnél idősebb öreg vándorolt be, vagyis azok a Brexit-párti érvelések alapját képező félelmek, melyekről a cikk elején szó volt, finoman szólva sem igazán állják meg a helyüket.
Nem dolgoznak, de elveszik a munkát?
Azt is érdemes megvizsgálni, hogy az első és második generációs bevándorlók hogyan teljesítenek foglalkoztatottság terén az "őslakos" britekhez képest.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Egyrészt látható, hogy az "őslakosok" körében 3,5%-os a munkanélküliek aránya, ami alacsonyabb, mint akár az első, akár a második generációs bevándorlókra jellemző adatok. Ez alapján igen nehéz azzal érvelni, hogy a külföldiek elveszik a munkát a helyiektől.
Másrészt viszont az első generációs bevándorlókra jellemző 76,1%-os foglalkoztatottsági ráta jóval magasabb sok másik országénál: Németországban és Svédországban ez a szám 73%, Ausztriában 72%, Franciaországban 67%, Olaszországban 65%, Belgiumban 63%, Spanyolországban pedig mindössze 60%.Vagyis az sem igaz, hogy a beérkezők körében sokkal nagyobb az inaktívak és a munkanélküliek aránya, és így a szociális rendszerre is jóval nagyobb terhet rónak.
Darvas szerint az Egyesült
Királyság rengeteget profitált a fiatal bevándorló munkaerőből, ami a
jövőben is igaz lesz majd. Épp ezért úgy gondolja, hogy a
Brexit-népszavazás eredményétől, illetve a bevándorlóellenes retorikától
függetlenül hosszabb távon nem fenyeget az a veszély, hogy a
szigetország durva korlátozásokat léptet életbe és tart majd fent a
bevándorlással kapcsolatban, az alacsony termékenységi ráta és az
elöregedő társadalmon miatt ugyanis szüksége van a brit gazdaságnak a
dolgozni akaró, fiatal külföldiekre.