Pénzcentrum/Index.hu • 2016. június 1. 19:09
Régiós összehasonlításban a válság óta Magyarországon nőtt a legkisebb mértékben a reálértéken számolt nettó minimálbér. Ma a minimálbérből élők csupán 7 százalékkal keresnek többet, mint 2008-ban, ha az infláció hatását is figyelembe vesszük - derült ki a Policy Agenda kutatásából.
Ha pedig az inflációt is számoljuk, azaz a nettó minimálbér reálértékét vesszük, akkor végképp Magyarország a sereghajtó. Az érték így alig 7 százalék, míg Romániában 60 százalék.
A kutatók persze elismerik: jogos érv, hogy Románia és Bulgária esetében pár éve még olyan alacsony volt a minimálbér, hogy erőteljesebben lehetett azt emelni, és relatíve most is alacsonyak az ottani keresetek. Azonban egyre kevésbé állja meg a helyét ez az érv.
A nettó minimálbért euróba átszámolva már látszik, hogy ebben az összehasonlításban is kezdünk komoly hátrányba kerülni. A Policy Agenda szerint ha az árfolyamok és az adórendszerek esetleges változásával nem számolunk, és csak az elmúlt évek bruttó növekedési átlagát nézzük, akkor nagyjából
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A Policy Agenda azt írja, a 2017-es költségvetés számai alapján jövőre sem lehet erőteljes növekedéssel számolni, várhatóan 5-6 százalékkal lesz majd magasabb a nettó minimálbér.