Pénzcentrum • 2016. április 21. 16:05
Fizetésekről tárgyalni - függetlenül attól, hogy most kezdtünk, vagy már évek óta egy cégnél vagyunk - nem egyszerű. Alapos felkészüléssel azonban megkönnyíthetjük a dolgunkat, és egyszerűbben megkaphatjuk a kívánt emelést, mint gondolnánk. A Pénzcentrum összeszedte a legjobb taktikákat, amik segíthetnek, hogy meggyőzzük a főnököt a bértárgyaláson.
Függetlenül attól, hogy most kezdtünk valahol, vagy már évek óta egy cégnél vagyunk, munka során az egyik legkellemetlenebb dolog a fizetésekről tárgyalni. Alapos felkészüléssel azonban sokkal egyszerűbb a dolog, mint hinnénk. Összeszedtük, mit érdemes szem előtt tartani, ha magasabb fizetést szeretnénk, és hogyan győzhetjük meg a főnökünket, hogy tényleg megérjük a pénzünket.
Legyen ésszerű a kérésünk
Mielőtt eldöntjük az összeget, hogy mennyit szeretnénk kapni havonta, érdemes néhány dolgot alaposan mérlegelni. A fizetés mértéke ugyanis többek között a pozíciótól, a személyes készségeinktől, tapasztalatunktól, a munkaadótól, és attól is függ, hogy helyileg hol van a munkahely. Általánosságban elmondható, hogy Magyarországon belül Budapesten magasabbak a bérek, vidéken pedig valamivel kevesebbet lehet keresni. Tanácsos lehet az interneten is böngészni, hogy mekkora az átlagfizetés az egyes szakmákban, ennek tükrében ugyanis könnyebb belőni a bérsávot, amin belül mozoghatunk.
Mutassuk meg, miért érdemelünk többet
Ahhoz, hogy tényleg esélyesek lehessünk egy fizetésemelésre, először le kell tenni valamit az asztalra. A legtöbben abban a hitben élnek, hogy a munkaadó számára nyilvánvaló, mennyi mindent teszünk a cég érdekében. Ez azonban a legtöbb esetben nem így van, ezért fontos ezt nyilvánvalóvá tenni. Ha valóban azt érezzük, hogy jól teljesítünk, ne rejtsük véka alá a bértárgyaláson sem, hanem igazoljuk konkrét példákkal.
Ne feledkezzünk el a béren kívüli juttatásokról sem
Béren kívüli juttatásokkal (benzinpénz, utazási, étkezési hozzájárulás stb.) vagy akár teljesítményért járó bónusszal is számolhatunk, nem csak készpénzzel. Előfordulhat olyan is, hogy irodán kívül kell dolgozni, vagy el kell utazni valahová, ami szintén a munkaidő részét képezi. Ilyen esetekben kérhetjük azt is, hogy fizessék meg ezeket az órákat is. Vagy ha valamilyen továbbképzés szükséges a munkánkhoz, akkor állják az oktatás költségeit. Ezen felül elképzelhető, hogy több elismerésre, rugalmasabb hozzáállásra, vagy esetleg személyre szabottabb feladatokra vágyunk. A bértárgyalás során ezeket is ajánlott megbeszélni, hiszen végső soron minden ilyen tárgyalás egy lehetőség a még jobb együttműködésre.
Vannak helyzetek, amikor nem érdemes fizetésemelést kérni
Bizonyos esetekben nem érdemes fizetésemelésben gondolkodni. Például ha már elfogadtuk az állást, és a munkáltatóval a fizetésben is megegyeztünk, közvetlenül utána már nem ajánlott módosítani rajta, hiszen az rossz fényt vethet ránk.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A másik ilyen eset, ha a munkáltató a tőle telhető legjobb fizetést ajánlja fel. Persze ennek nem árt utána nézni, hogy valóban így van-e, ahogy állítja. Viszont ha igaz, akkor elégedetlenkedés helyett inkább örüljünk a lehetőségnek.
Nem árt türelmesnek lenni, ha hosszabb idő után térünk vissza a munkaerőpiacra. Ilyenkor tanácsos lehet a visszatérés előtti fizetésünket alapul venni a bérmegállapításnál, és várni a fizetésemelési igénnyel addig, amíg valóban újra bele nem jövünk a munkába.