Kiderült: ennyiből nyomorognak a legszegényebb magyarok

Pénzcentrum2016. április 19. 15:00

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tavaly jelentette be, hogy többet nem adja ki a létminimumról szóló kiadványát, így idén Policy Agenda készítette el a "Létminimum 2015" anyagot. Tavalyhoz képest némileg rosszabb a helyzet, a magyar háztartásoknak ugyanis körülbelül 41,5 százaléka él a létminimum alatt - derült ki a Magyar Szakszervezeti Szövetség sajtótájékoztatóján.


A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tavaly jelentette be, hogy többet nem adja ki a létminimumról szóló kiadványát. A KSH állítása szerint kizárólag szakmai szempontok szerint döntöttek így: az adat véleményük szerint alkalmatlan arra, hogy szociálpolitikai döntések alapjául szolgáljon, más uniós országban nem is számolnak ilyet.

A létminimum ugyanis valójában nem szegénységi küszöb, még ha sokan szerintük tévesen így is értelmezték. A KSH megfogalmazásában a létminimum valójában inkább a tisztes, szerény megélhetés szintjét jelöli, mint a szegénységét. A Magyar Szakszervezeti Szövetség korábban már jelezte, hogy a továbbiakban folytatni kívánja ezt a programot, így idén a Policy Agenda készítette el a "Létminimum 2015" anyagot, amely módszertanilag a KSH korábbi számításaival megegyezően készült el.

Az általuk számított létminimum azt mutatja, hogy mekkora jövedelem szükséges egy háztartásnak ahhoz, hogy biztosíthassa tagjai számára a folyamatos életvitellel kapcsolatos szerény szükségletek kielégítését.

Ezek alapján a mostani mutató szerint 2015-ben a létminimum egy fogyasztási egységre számított átlagos értéke havonta 88 016 forint.

Jelenleg a minimálbér nettó 73 815 forint, a cél az lenne, hogy ez elérje a létminimum egy főre jutó értékét, azaz jelenleg 88 016 forintot

- mondta el a sajtótájékoztatón Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke.

A számítások alapján havi 255 ezer forint volt egy tipikus, két felnőttből és két gyermekből álló háztartás és közel 79 ezer forint egy egytagú nyugdíjas háztartás létminimumértéke.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Az egy felnőttből és egy gyermekből álló háztartásnál ugyanez havi 145 ezer forint volt, az egy felnőttből és két gyerekből álló háztartásoknál pedig durván 189 ezer forint jött ki.

A mutatók alapján a magyar háztartásoknak körülbelül 41,5 százaléka élt a létminimum alatt.

Hogyan számították ki a létminimumot?

A létminimumérték kiszámítását az élelmiszer-fogyasztás normatív értékéből kiindulva, az élelmiszereket a normatívához hasonló értékben fogyasztó háztartások fogyasztási adatainak felhasználásával végezték el. Ehhez az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet által kidolgozott élelmiszermennyiségeket vették figyelembe. Ezeket az élelmiszer-mennyiségeket tartalmazza a létminimum-számítás élelmiszerkosara, amelynek pénzben kifejezett értéke havi 24 246 forint.

Az élelmiszerekre a magyarok személyes kiadásaik 30,8-át költötték a számítások szerint. Emellett 22,8 százalékot költöttek lakásfenntartásra, 9 százalékot közlekedésre, 5 százalékot egészségügyre és testápolásra, 6,5 százalékot telefonálásra, 3,6 százalékot ruházkodásra, míg művelődésre és oktatásra 5,3 százalékot fordítottak.

Címkék:
karrier, szegénység, létminimum, ksh, életszínvonal, maszsz, megélhetés,