Pénzcentrum • 2016. április 7. 05:55
A magyar lakosság napi rendszerességgel végez háztartási munkát, a KSH legfrissebb felmérése szerint még a jövedelemmel járó munkánál is több időt töltünk otthoni munkavégzéssel. Ezek alapján kíváncsiak voltunk, mennyit ér a házimunka, és mennyit kellene fizetnünk, ha azt akarjuk, hogy más végezze el helyettünk a "piszkos munkát".
Mivel töltjük a legtöbb időt?
A házimunka körébe tartozik többek között a sütés-főzés, takarítás, ruhavarrás és egy sor egyéb tevékenység. Ezek közül a munkaidő legnagyobb hányadát, körülbelül a felét az élelmezés (főzés, sütés, mosogatás, élelmiszerek tartósítása) teszi ki. A második legnagyobb időigény a lakhatáshoz (takarítás, bútorjavítás, dísznövénygondozás) kapcsolódik, ez a házi munkaidő közel negyede.
A gondoskodás közel 20 százaléka a fizetetlen munkaidőnek. Ebbe a kategóriába a gyerekekről és a rászoruló felnőttekről való gondoskodás is beletartozik, de nagyobbrészt (92 százalék) a gyerekek gondozását (játék, nevelés, mesélés, tanulás, testi higiénés ellátás, gyerek kísérése) jelenti. Ahogy a fenti ábrán is látható, a háztartási munkák közül a ruházkodásra fordítjuk a legkisebb időhányadot, ez ugyanis kevesebb, mint 10 százalékot tesz ki.
Sokat kellene fizetni a háztartási munkáért
A KSH időmérlege alapján megnéztük, hogy naponta átlagban mennyi időt töltenek a háztartásbeliek otthoni munkával, és az ehhez kapcsolódó szakmák órabérét alapul véve kiszámoltuk, mennyibe fájna havonta, ha másra sóznánk a házimunkát.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
- Főzés, terítés, tálalás: 24 óra/hónap -13 248 forint
- Mosogatás, törölgetés: 10 óra/hónap - 4 880 forint
- Lakás takarítása, rendrakás: 10 óra/hónap - 5 480 forint
- Mosás, vasalás: 5,5 óra/hónap - 2 612 forint
- Felnőttek ápolása, gondozása: 1 óra/hónap - 515 forint
- Kert, udvar, járda takarítása: 7 óra/hónap - 3 528 forint
- Fűtés, vízhordás: 2,5 óra/hónap - 1 142 forint
- Ruhaneműk javítása, varrása: 0,5 óra/hónap - 252 forint
- Jármű, háztartási berendezés, bútor javítása: 1,5 óra/hónap - 967 forint
- Épület, helyiség felújítása, építkezés: 2 óra/hónap - 1 038 forint
- Vásárlás: 8 óra/hónap - 6 688 forint
- Ügyintézés: 1 óra/hónap - 836 forint
- Gyerekek testi gondozása: 5,5 óra/hónap - 2 832 forint
- Mesélés, játék: 6 óra/hónap - 4 638 forint
- Közös tanulás: 1,5 óra/hónap - 1 116 forint
- Gyermek szállítása, kísérése: 0,5 óra/hónap - 267 forint
- Közlekedés gépkocsival: 9,5 óra/hónap - 6 127 forint
Ha minden házimunkát mással végeztetnénk el, a fenti adatok alapján
A hasonló munkákat azonban legtöbb esetben ennél jóval drágábban végzik el. Ha takarítónőt hívunk például, átlagban 1 000-2 000 forintot kell fizetni óránként, de a kertészeti munkák elvégzése sem olcsóbb 2 000 forintnál. A festők egy tisztasági festés esetén 350-590 forint/m2 körüli áron dolgoznak, egy kisebb dugulás elhárítását pedig nem úszhatjuk meg 8 000 forint alatt. Nem is beszélve az olyan további díjakról, mint a kiszállási díj, vagy az esetleges anyagköltség. Így a tényleges költségek - amit a háztartási munka elvégzéséért fizetnünk kellene - ennél jóval magasabbra is rúghatnának.