Pénzcentrum • 2016. április 5. 13:07
A magyarok legalább annyi megfizetetlen munkát csinálnak, mint amennyiért ténylegesen bért kapnak. Egy év alatt 130 munkanap maradt így fizetség nélkül.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) felmérése szerint a népesség átlagosan több időt fordít fizetetlen munkára, mint fizetett munkára - előbbire 214, utóbbira 164 perc jut egy nap. A magyar lakosság egy év alatt csaknem 11 milliárd óra fizetetlen munkát végzett saját vagy más háztartás számára illetve önkéntes munkaként, ami egy magyarországi lakosra vetítve, nyolcórás munkanappal számolva mintegy 130 munkanapnyi munkát jelent. Ez számottevő az ország teljesítményében is: e munka figyelembevételével a GDP értéke 23 százalékkal magasabb lenne.
Az ilyen jellegű munka főként akkor kap figyelmet, ha nincs elvégezve. Aki saját háztartásában serénykedik, az tisztában van munkája értelmével:
- vagy helyettesíti a pénz ellenében elérhető tevékenységeket,
- vagy kiegészíti a vásárolt javakat.
Az ilyen, fizetség nélküli munka az ország gazdasági teljesítményét piaci árakból kiindulva mérő gazdaságstatisztika előtt láthatatlan, holott szerepe nem elhanyagolható a vásárolt javak és szolgáltatások mellett.