Meglepő lépés az Operett sztárjától: ezt csak kevesen merik bevállalni

Pénzcentrum2016. március 18. 16:42

Peller Anna, az Operettszínház színésznője helyett férje, Miklós marad otthon kétéves kislányukkal, mivel a színésznő a munkája miatt nem tud folyamatosan velük lenni. Magyarországon az ilyen esetek még ritkaságszámba mennek, pedig bizonyos helyzetekben anyagilag jobban járhatnak a családok, ha az apa marad otthon a kicsivel.

Peller Anna, az Operettszínház színésznője helyett férje marad otthon kétéves kislányukkal. A család azért döntött emellett, mert a színésznő a munkája miatt nem tud folyamatosan a kicsivel lenni.

Egyelőre nem szeretnénk bölcsibe adni a kislányunkat, ezért a férjem, Miki gyesre megy. Most intézzük a hivatalos papírokat. Nagyon irigykedem rá, de ez most egy melós időszak, aztán bízom benne, megint kapunk egy kis nyugalmat. Miki teljesen ki van cserélve, imádja ezt a helyzetet. Nekünk egyébként szerencsénk van, a nagyszülők is sokat segítenek a gyerek körül, aki élvezi a kényeztetést

 - mondta a színésznő a Borsnak adott interjúban.

Magyarországon az ilyen esetek még viszonylag ritkák, pedig bizonyos helyzetekben anyagilag jobban járhatnak a családok, ha az apa marad otthon a kicsivel. A gyermek után járó támogatásokkal ugyanis a legtöbb esetben az apa is élhet.

Így segítik a gyerekeseket

A kisgyermekesek számára kedvező támogatási feltételeket nyújt az állam. A fizetett szülési szabadságot tekintve például Magyarország egészen jó helyzetben van, ugyanis míg egyes országokban egyáltalán nincs, vagy csak pár hét a szülési szabadság, itthon akár három évig is otthon lehet a szülő a picivel.

Egyszeri juttatásként kapható anyasági támogatás, ezen felül 2016-ban a CSED (csecsemőgondozási díj) azoknak jár, akik a terhességük előtti két évben minimum 365 nap munkaviszonnyal rendelkeztek. Ez a támogatás addig jár, amíg az újszülött be nem tölti a 169. napot. Ezt követően pedig lehet igényelni a GYED-et (gyermekgondozási díj), illetve a baba harmadik életévének betöltéséig jogosult a GYES-re (gyermekgondozási segély), ezen felül a gyermek után jár még a családi pótlék is.

Loading...

Apák GYES-en

A magyar férfiak közül kevesen választják a GYES-t munka helyett. Legtöbbször ennek egyrészt az az oka, hogy a férfiak jellemzően többet keresnek a nőknél, így inkább ők maradnak a kenyérkeresők. Másrészt Magyarországon társadalmilag elfogadottabb, hogy a nők maradnak otthon a kicsivel.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Akik mégis úgy döntenek, hogy munka helyett az apaságra és a gyermeknevelésre koncentrálnak, megtehetik, hiszen a munkajog mindkét szülőnek engedélyezi a fizetés nélküli szabadságot a gyermek hároméves koráig.

Emellett az apukák is igénybe vehetik a GYED-et, ha a gyermekgondozási díj igénylését megelőzően két éven belül 365 napon át biztosítottak voltak, és saját háztartásban nevelik a gyereket. A GYED mértéke a naptári napi jövedelem 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.

2016-ban ez maximum 155 400 forintot jelent havonta. Így ha az apának magasabb a fizetése, érdemes lehet átgondolni, hogy inkább ő igényelje ezt a támogatást, hiszen a szülő 2016. január 1-jétől a gyermekgondozási díj folyósítása mellett is korlátlan időtartamban végezhet munkát. Azt viszont figyelembe kell venni, hogy a csecsemőgondozási díjat - ami a naptári napi jövedelem 70 százaléka - alapvetően csak a szülő nő veheti igénybe.

Loading...

Címkék:
karrier, gyed, szülés, gyes, terhesség, anyasági segély,