Pénzcentrum • 2016. február 28. 07:00
Sok szülő van, aki nem tudja megoldani a gyermeke napi felügyeletét másképp, csak ha beíratja bölcsődébe. A Pénzcentrum most megnézte, mennyibe kerül havonta egy bölcsődés korú gyermek napközbeni elhelyezése, ha önkormányzati bölcsődébe megy, és átlagban milyen kiadásokkal kell számolni a szülőknek.
Ehhez azonban biztosítani kell valahogy a bölcsődés korú gyermek felügyeletét. Ha a szülők, vagy a nagyszülők ezt nem tudják megoldani, akkor maradt a bölcsőde, a családi napközi, vagy esetleg az óvodákkal integrált bölcsőde.
Ezek közül a magánbölcsőde a legdrágább, ami havonta akár 70-80 ezer forint is lehet. A többi lehetőség sem olcsó mulatság, a családi napközik például átlagban 30-40 ezer forint körül mozognak, de ma már az állami intézmények többségében is fizetni kell. A Pénzcentrum megnézte, mennyibe kerül a szülőknek, ha úgy döntenek, önkormányzati bölcsődébe viszik a gyereket.
Mitől függ, mennyit kell fizetni a bölcsiért?
A kisgyermekek napközbeni ellátásának biztosítását a jogszabály a települési, valamint a fővárosi, illetve a kerületi önkormányzatok feladataként határozza meg.
2012 januárjától van érvényben az az intézkedés, miszerint az önkormányzati bölcsődék gondozási díjat szedhetnek. A bölcsődei gondozási díj mértékét az önkormányzatok állapítják meg, a gondozási díj mértéke viszont változó. Egyes helyeken nem számítanak fel ezért külön díjat, azaz ingyenes, máshol viszont fizetni kell érte.
A fizetendő térítési díj meghatározásánál figyelembe kell venni az adott család egy főre jutó jövedelmét. A bölcsődei térítési díj összege az étkezéssel együtt ugyanis maximum az egy főre eső nettó jövedelem huszonöt százaléka lehet.
A felmérések szerint a bölcsődék 42 százaléka kért gondozási díjat 2014-ben, amelyből összességében közel 1,3 milliárd forint bevételük származott. A beíratott gyermekek közül pedig minden második járt fizetős bölcsődébe. A Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének információi alapján a gondozási díj havi mértéke megközelítőleg 4 500 és 10 ezer forint között mozog.
Makay Zsuzsanna, a Népességtudományi Kutatóintézet tudományos titkára szerint az országon belül az intézmények nagyobb arányában kell fizetni Közép-Magyarországon (a bölcsődék több mint felében), míg például a Közép-Dunántúlon csak 32 százalékukban.
A fizetős bölcsőde is lehet ingyenes
Bizonyos esetekben a fizetős bölcsődék sem számolnak fel térítési díjat a szülőknek. Vannak ugyanis mentességi kategóriák, ami miatt nem kell fizetni, ha:
- a bölcsődés gyermek tartósan beteg, vagy fogyatékos
- a gyermek rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül
- a család három vagy annál több gyermeket nevel
- a szülők munkanélküliek, vagy nem rendelkeznek jövedelemmel
- a gyermek átmeneti gondozásban, vagy nevelőszülőknél van
A KSH egy korábbi felmérése szerint a beíratott gyermekek közül minden harmadik rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesült, tartós beteg vagy fogyatékos volt, esetleg három vagy annál több gyermekes családból származott, így ők mentesültek a fizetés alól.
Van, akinek az étkeztetés is térítésmentes
A gondozási díjon felül a szülőknek étkezési díjat is fizetni kell, aminek a napi költsége körülbelül 400 - 600 forint között mozog.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Nem kell viszont fizetni az étkezésért, ha a gyermek:
- rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül
- tartósan beteg vagy fogyatékos, vagy olyan családban él, amelyben tartósan beteg vagy fogyatékos gyermeket nevelnek
- olyan családban él, amelyben három vagy több gyermeket nevelnek
- olyan családban él, amelyben a szülő nyilatkozata alapján az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg a kötelező legkisebb munkabér személyi jövedelemadóval, munkavállalói, egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékkal csökkentett összegének 130 százalékát (a jogosultsági összeghatár 2016-ban nettó 95 960 forint)
- nevelésbe vették
A települési önkormányzat kötelező feladatává vált továbbá az iskolai szünidő, valamint a bölcsőde és óvoda zárva tartása esetén a szünidei gyermekétkeztetés biztosítása is. Erre a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermekek közül a hátrányos, halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek jogosultak ingyenesen.
A térítésmentes sem jelent teljes ingyenességet?
Sok esetben a térítésmentes bölcsőde sem jelent teljes ingyenességet. Egyes intézmények ugyanis elvárnak bizonyos hozzájárulást a szülőktől, például nem ritka, hogy csoportpénzt, papír zsebkendőt, fogkrémet, gyümölcsöt, vagy egyéb napi cikket kérnek tőlük.
A csoportpénz esetében (ha kér az intézmény) körülbelül havi 200 - 500, maximum 1000 forintról lehet beszélni.
- mondta Szűcs Viktória, a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke.
Sokaknak még mindig nem jut férőhely
A KSH adatai szerint 2014-ben a 3 évesnél fiatalabb gyermekeknek a 16,8 százaléka járt valamilyen napközbeni ellátást biztosító intézménybe, a legtöbben bölcsődébe vagy családi napközibe mentek.
A bölcsődei férőhelyek 95 százaléka önkormányzati fenntartású volt az országban, amit a nonprofit szektor 3,7, az egyházak 1,3, a központi költségvetési intézmények pedig 0,4 százalékkal egészítettek ki.
Bár a napközbeni ellátások országos lefedettsége, illetve az intézmények kihasználtsága javul, a területi egyenlőtlenségek továbbra is komoly problémát okoznak. Településenként egyaránt vannak ellátáshoz nem jutó gyermekek és üresen álló bölcsődei férőhelyek is.
2014-ben 2592 településen az ott élő 65 338, 3 éven aluli gyermeknek nem volt helyben hozzáférhető sem a bölcsődei, sem a családi napközis ellátás. A három évesnél fiatalabb gyermekek 22 százaléka élt olyan településen, ahol helyben nem biztosított semmilyen napközbeni ellátás, országosan pedig körülbelül 2000 gyermeket utasítottak el férőhely hiány miatt.