Portfolio • 2016. január 1. 10:00
A Z generáció munkaerőpiacra való belépésével a történelem során először öt generáció fog együtt dolgozni, miközben a dolgozói elkötelezettség kérdése fokozott szerepet kap majd a munkahelyeken - többek között ezek a változások fognak leginkább hatni a munka világára 2016-ban.
Az ADP összeurópai felmérése öt kulcsfontosságú trendet azonosított, amivel a munkavállalók és a cégek találkozni fognak 2016-ban.
1. Európa-szerte növekszik a munkavállalók optimizmusa
Az európai munkavállalók 77 százaléka optimistán gondol a munkája jövőjére, erős 2016-os kezdést ígérve ezzel a vállalatoknak. Az Egyesült Királyság dolgozói a legoptimistábbak a jövőjüket illetően: 81 százalékuk vallotta magát annak idén, miközben 2013-ban az optimisták aránya csak 64 százalék volt. Az optimizmus legfőbb okai
- a növekvő munkabiztonság (38%)
- az egyre több karrierlehetőség (27%)
- a megfelelő képzésben való részvétel (27%)
A humán erőforrás szakembereknek most már csak azt kell kitalálniuk, hogyan tudják megragadni ezt a lelkesedést és azt üzleti sikerek eléréséhez felhasználni.
2. Öt generáció munkaereje
A Z generáció munkaerőpiacra való belépésével a történelem során először a munkavállalók öt generációja fog egymás mellett dolgozni, az ebből fakadó kihívásokra pedig érdemes lesz felkészülnie a szervezeteknek. A felmérés szerint a munkavállalók 67 százaléka számít generációs különbségekből fakadó vitákra amiatt, hogy a korkülönbség egyre nagyobb a munkahelyeken. A megkérdezettek szerint a konfliktus abból adódhat:
- hogy a különböző generációk máshogy végzik a munkát, akár ugyanazt a feladatot is
- hogy az idősebb munkavállalók kevesebb teret engednek a fiatal tehetségeknek
- a vállalati felelősséggel kapcsolatos különböző értékrend és nézetek
- a újkori trendekhez való alkalmazkodás hiánya
Ugyanakkor a dolgozók 39 százaléka úgy érzi, hogy az idősebb kollégák nyugdíjba menetelével tudást veszítenek, ami arra utal, hogy az utódlás tervezése is fontos feladat lesz a HR-esek számára 2016-ban.
3. Fokozódó nemzetközi verseny
Az üzletért és a tehetségekért folytatott globális verseny 2016-ban tovább fog fokozódni. Az európai cégek fele kész nemzetközi szinten is versenybe szállni és a brit dolgozók a legmagabiztosabbak (58%) abban, hogy a munkahelyük a világgazdaságban is megállja a helyét.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A versenyképesség fenntartásához elengedhetetlen, hogy egy cég képes legyen bevonzani és megtartani a legnagyobb tehetségeket. A dolgozók szerint ugyanakkor lesznek tényezők, amik kihívást jelentenek majd a vállalkozásoknak 2016-ban, ilyenek például:
- a friss tehetségek hiánya a szervezeten belül (51%)
- a létszámcsökkentés (47%)
- a versenytársak agyelszívása (46%)
4. A dolgozói elkötelezettség lesz az első
A munkavállalói elkötelezettség kérdése az elmúlt években szépen lassan beleivódott a HR-es szakmába, azonban ezen a téren további fejlődésre van szükség. Az európai munkavállók csak ötöde (22 százaléka) vélekedik úgy magáról, hogy nagyon elkötelezett lenne a munkája és a szerepe iránt. Érdekes módon a legkevesebben (17%) Nagy-Britanniában elkötelezettek az állásuk iránt. A dolgozók számára a legfontosabb motiváló tényezők a fizetésen túl a:
- a munka és a magánélet egyensúlya (29%)
- a rugalmas munkavégzés lehetősége (26%)
- változatos és gyorsan mozgó szerepek a munkában (24%)
5. Egyre több munkahely lesz hi-tech
A munkahelyi technológiák gyorsan fejlődtek az elmúlt években, ami lehetővé tette a vállalkozások számára, hogy folyamatos kapcsolatban és hatékonyabbak legyenek, miközben számos új álláshely is létrejött az újítások miatt. Biztató, hogy a felmérés szerint 10-ből 8 munkavállalónak a technológia valamilyen módon segítséget nyújt a munkavégzéséhez. A humán erőforrás szakembereknek résen kell lenniük a legújabb fejlesztésekkel kapcsolatban, hogy biztosítani tudják a munkaerő számára a legjobb munkaeszközöket, hogy ők a legjobb képességük szerint tudják ellátni a munkájukat. A leggyakoribb munkaeszközök jelenleg:
- a laptop (47%)
- speciális szoftverek (36%)
- mobiltelefon vagy okostelefonok (27%)