Ez kell ahhoz, hogy jövőre is versengjenek érted a munkaerőpiacon

Pénzcentrum2015. december 23. 11:00

Fordult a kocka az álláspiacon, már nem a cégek válogatnak a jelöltek között, hanem a keresett végzettségű munkavállalók válogatnak az ajánlatok között. Egy jelenleg is munkában álló szoftverfejlesztő heti átlagban négy új állásajánlatot kap - és szakértők szerint ez a trend jövőre csak erősödni fog. De vajon mi kell ahhoz, hogy értünk is versengjenek a munkáltatók?

Az utóbbi időben egyre jellemzőbb, hogy a keresett végzettségű munkavállalók kedvükre válogathatnak az álláslehetőségekből, ugyanis versenyeznek értük a cégek. Egy jelenleg is munkában álló szoftverfejlesztő heti átlagban 4 új állásajánlatot kap - és ez a trend valószínűleg jövőre csak erősödni fog.

Az elmúlt években gyökeresen átalakult az álláskeresők piaca. Egyre több munkakör esetében az egy állásra jelentkezők száma radikálisan lecsökkent, a legkeresettebb pozíciókról szóló hirdetésekre pedig szinte egyáltalán nem érkezik megfelelő tapasztalattal rendelkező pályázó. Az IT pozíciók jó része, a magas szintű nyelvtudást igénylő állások, a pénzügyi szakembereknek szóló kiírások esetében szinte esély sincs pusztán hirdetéssel megfelelő szakembert találni. Kicsit könnyebb rátermett szakembert keresni marketing, PR, jogi, valamint az IT-tól távolabb eső mérnöki pozíciókra, és a tapasztalatok alapján viszonylag sok felsővezetői gyakorlattal rendelkező jelölt is munkát keres

-mondta el Dobár Attila, a JobGroup ügyvezető igazgatója.

Szakemberek szerint míg egy évvel ezelőtt még jellemző volt, hogy a keresett pozíciókra is jelentkezett az állás leírását ténylegesen áttanulmányozó, motivált és szakmai tapasztalatait illetően is rátermett jelölt, addig az év második felében már csak ritkán akadt erre példa.

Így a folyamat megfordul, az első lépést a tanácsadónak kell megtennie, és szinte klasszikus értékesítői szerepkört betöltve telefonon kell néhány percben alatt annyira "eladni" az állást, hogy a jelölt hajlandó legyen időt szánni egy személyes beszélgetésre. A nehezebben betölthető pozíciók esetében százötven-kétszáz megszólított jelöltből alig 2 százalék mutat erre érdeklődést és jön el egy személyes találkozásra. Egyre többen bíznak abban, hogy a cégek úgyis megtalálják őket, mintsem pályázattal próbálják meg kitalálni, mit is szeretne látni és hallani valójában a cég.

Mi kell ahhoz, hogy értünk is versenyezzenek a munkáltatók?

A munkaerőpiacon ahhoz, hogy esélyesek legyünk egy jó állásra, vagy egy biztos nyelvtudással, vagy egy speciális készséggel kell rendelkezni, ugyanis egy átlagos végzettséggel, és egy alap nyelvtudással senki nem fog kitűnni.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 
Ha valakinek valóban használható és folyékony nyelvtudása van, amit a gyakorlatban is tud alkalmazni, akkor biztosan el tud helyezkedni, ehhez viszont több nyelven, és magas szinten kell beszélni. Vannak ugyanis olyan állások, mint például az ügyintézés, vagy egyes pénzügyi pozíciók, ahol nem feltétlenül szükséges speciális végzettség

 - mondta el korábban a Pénzcentrumnak Huszka Ágnes, a Trenkwalder közvetítési csoportvezetője.

Ezeken felül az alábbiak is nagyban hozzájárulhatnak az álláskeresés sikerességéhez:

  • rugalmasság
  • nyitottság az újra, a tanulásra, a változásra
  • közösségi média-jelenlét az álláskereséshez illesztve
  • felelős viselkedés az álláskeresés során

Mik lesznek a következő évek TOP szakmái itthon?

  • mérnök
  • informatikus
  • épület- és szerkezetlakatos
  • szabó-varró
  • bolti eladó
  • pék
  • villanyszerelő
  • ács
  • gépi forgácsoló
  • kőműves- és hidegburkoló

Az álláskereső oldalakon a hirdetési kategóriák listáját továbbra is a szakmunka vezeti, leginkább a bolti eladói, pénztárosi, raktárosi és sofőri állások keresettek. A mérnöki és informatikai pályák mellett tehát elsősorban ezek, illetve az építőipar, és a gyártáshoz szükséges szaktudás lesz a jövőben a legkelendőbb itthon.

Címkék:
karrier, álláskeresés, munkavállaló, munkaerőpiac, munkáltató,