Pénzcentrum • 2015. november 17. 05:49
Cikksorozatunk harmadik részében a bankszámlaszám és a bankkártya szám után a személyi igazolványunk számairól és a személyi azonosítónkról rántjuk le a leplet. Vajon minden számnak megvan a maga jelentése? Vagy csak véletlenszerűen kerülnek egymás mellé a számok?
A személyi igazolványunkon ugyan találunk egy számot, de érdemes tudnunk, hogy ez nem egyenlő a személyi számunkkal. Az igazolványon egy okmányazonosító található, amely a személyi igazolvány azonosítására alkalmas. 1954-től kezdve több változatával is találkozhattunk a személyinek, ezért igazolványtípusonként eltérhetnek az ezeken megjelenő számok és betűk.
- 123456AA
Az új típusú kártya formátumú személyazonosító igazolványok azonosító száma tartalmaz sorszámot (hatjegyű szám) és a sorozat jelölést (két betű). - AU-VII 123456
A keményfedeles személyi igazolvány okmányazonosító száma tartalmaz sorozat jelölést (két betű, elválasztójel, római szám karakter/ek) és egy sorszámot (hatjegyű szám).
- AJ123456
A puhafedeles, adatfóliával ellátott személyi igazolvány azonosító száma sorozat jelölést (két betű) és sorszámot (hatjegyű szám) tartalmaz.
- 123456AT
Az ideiglenes személyazonosító igazolvány azonosító száma tartalmaz sorszámot (hatjegyű szám) és sorozatjelölést (két betű).
A 2000-től kiadott állandó és ideiglenes személyi igazolványok számai között eltérés a betűjelekben található. Az ideiglenes okmányokra külön betűk kerültek, és ezek már nem használhatóak fel később az állandó személyi igazolvány "megszemélyesítésekor".
- válaszolta a Pénzcentrum megkeresésére Szabó Zsolt, a KEKKH Nemzeti és Kommunikációs Főosztályvezetője.
KATTINTS! Ezek az igazolványok lesznek ingyenesek: itt a lista
Mi a helyzet a személyi számmal?
A személyi igazolványunkon tehát nem található meg a személyi számunk (személyi azonosítónk), a törvények szerint azonban ennek az igazolására is egy hatósági igazolványt kell kapnunk, így a rendelkezésnek megfelelően a személyi azonosítónk a lakcímkártyánkon található meg.
A személyi azonosítónk a törvény szerint egy 11 számjegyű szám. Ennek a felépítése előre meghatározott módon történik, így az 1 számjegy a születésünk évszázadát és nemünket jelöli. 2-7-ig a számjegyek a születési évünk utolsó két számjegyét, születésünk hónapját és napját tartalmazzák. 8-10-ig a számok az azonos napon születettek születési sorszámát jelöli, az utolsó 11. számjegy pedig az 1-10-ig kialakult számok felhasználásával, matematikai módszerekkel képzett ellenőrző szám.
Az első számjegy 1-8 közé esik, és ez alapján azonosítható egyszerre nemünk és az, hogy melyik évszázadban születtünk. Így pl. azok, akiknek egyessel kezdődik személyi azonosító számuk az 1900-as években született férfiak, míg akinek 2-esel kezdődik ez a szám ő biztosan az 1900-as években született nő. A 3-4-es számok az 1800-as és 2000-es évek szülötteire vonatkoznak, míg 5-8-ig az eredetileg nem magyar állampolgárságúakra.
Hamarosan jön az e-személyi
2016 januárjától lesz igényelhető az e-személyi. Az új elektronikus személyi igazolvány cseréje azonban nem lesz kötelező, csak akkor kell az új okmányt igényelni, ha nem rendelkezünk más személyazonosságunkat igazoló hatósági igazolvánnyal. Az új igazolvány pedig már elektronikusan tartalmazni fogja a társadalombiztosítási azonosító jelet és az adóazonosító jelet is.
- tette hozzá Szabó Zsolt.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az e-kártyák kiváltása egyébként nem lesz olcsó, míg most egy új személyi kiállítása 1500 forint, az új kártyáért 5000 forintot kell majd fizetünk. Természetesen lesznek díjcsökkentő kivételek is, például ingyen kapják az e-kártyát a 18 évnél fiatalabbak vagy 65 évnél idősebbek, ha nincsen útlevelük vagy jogosítványuk.
KATTINTS! Komoly változás jön az okmányirodákban: mindent átír az e-kártya
Az e-személyi az eddig megszokott adatokon túl (például: név, születési dátum, arckép) tartalmazni fogja az alábbiakat is:
- a polgár ujjnyomatát (ha a polgár az ujjnyomat rögzítését visszautasítja, a személyazonosító igazolványt anélkül kell kiadni)
- az elektronikus aláírás létrehozásához szükséges adatot
- a polgár társadalombiztosítási azonosító jelét (ha a személyazonosító igazolvány iránti kérelem benyújtásakor társadalombiztosítási azonosító jellel rendelkezik)
- a polgár adóazonosító jelét (ha a személyazonosító igazolvány iránti kérelem benyújtásakor adóazonosító jellel rendelkezik)
- a személyazonosító igazolvány elektronikus egyedi azonosítóját.