Havi 14 ezer forinton tengődött Szabó Győző: hogy jutott munkához?

Pénzcentrum2015. november 1. 13:00

A sztárok világában is előfordulhat, hogy elveszítik a munkájukat és átmenetileg nyomorogni kényszerülnek, így volt ez nem is olyan rég a népszerű színésszel, Szabó Győzővel is. Mostanra ugyan kikerült a munkanélküliség szorongató karmai közül, azonban volt olyan időszak, amikor havi 14 ezer forintból kellett megélnie. Mit tehet az a 300 ezer átlagos magyar, aki ki akar kerülni a munkanélküliségből?

Tizenegy évvel ezelőtt kikerültem a Katona József Színház kötelékéből, szabadúszó lettem, és bár játszottam pár előadásban, alig kerestem, kilenc hónapig nem is voltam színpadon. És akkor már megvolt a kislányom! Másfél éve körbetartozások miatt nem kaptam meg a pénzeket, előfordult, hogy egész hónapban 14 ezer forint volt a zsebemben

 - mondta Szabó Győző a Hot! magazinnak.

A munkanélküliség nemcsak a sztárokat sújthatja, sőt, az adatok szerint több mint 306 ezer munkakereső van Magyarországon. Ebben ráadásul csak a regisztrált munkakeresők jelennek meg, így a tényleges szám ennél sokkal magasabb értéket mutathat. Ez egyébként azt jelenti, hogy a munkanélküliségi ráta 6,9 százalékos.

A színészi munka eleve speciális terület, mivel nem egy fix, állandó környezetben zajlik, ha Szabó Győzőhöz hasonlóan nem tagja színházi társulatnak a művész. Ugyan a szabadúszó színészek foglalkoztatása eltér az átlagos állástól, azonban ahogy a példa is bizonyítja hasonlóan hosszú ideig kellhet munkát keresni. Egy felmérés szerint ugyanis a szakképzett népesség körében az átlagos munkakeresési ideje 15 hónap, vagyis több mint egy év.

Mit tehetünk munkakeresőként?

  • Munkakereséskor érdemes lehet regisztráltatni magunkat munkanélküliként, de emellett saját magunk is keressük a lehetőségeket!
  • Feltétlen fontos, hogy frissítsük önéletrajzunkat, és az adott pozíciónak megfelelően nyújtsuk be azt!
  • Mindig írjunk motivációs levelet, akkor is, ha ezt nem igénylik, ezzel ugyanis kiemelhetjük magunkat a többi munkakereső közül.
  • Érdemes lehet akár szakképesítést nem igénylő átmeneti munka után nézni, amíg nem találunk a hosszútávú igényinket kielégítő munkát!

Hogyan készüljünk fel az interjúkra?

Mivel az interjú sikerén áll vagy bukik, hogy megkapjuk-e a hőn áhított állást, a legjobb oldalunkat kell megmutatnunk. Bár nem egyszerű, magabiztosnak, határozottnak, és nyugodtnak kell tűnni még akkor is, ha egyébként nagyon idegesek vagyunk. Mutatjuk, mit kell csinálni ahhoz, hogy garantáltan mi kapjuk meg az állást.

Készüljünk fel fejben

Még az interjú előtt képzeljük el az interjúszituációt. Hogyan válaszolunk a kérdésekre, hogyan viselkedünk, kik lesznek az interjúztatók, és hogy nyugtatjuk le magunkat, ha idegesek vagyunk. A vizualizáció nagyon hatásos tud lenni, hiszen minél élesebben látjuk magunk előtt az adott szituációt, annál valószínűbb, hogy sikeresek leszünk az interjún.

Győzzük meg a munkáltatót, hogy mi vagyunk a legalkalmasabbak!

A munkaerőpiacon el kell adnunk magunkat, akár tetszik, akár nem. Mindenkinek van egy egyedi képessége, tudása, de ha ezt nem hangsúlyozza ki, akkor jó eséllyel nem is kapja meg a munkát. Természetesen nem kell agyondicsérni sem magunkat, de a pozitív tulajdonságokat érdemes kidomborítani. Épp ezért az interjú előtt ajánlatos elgondolkodni, hogy miben vagyunk jók, és ezt hogy tudnánk hasznosítani az új munkahelyen.

Hogyan oldjuk meg a kihívásokat?

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Kihívásokkal mindenképpen számolni kell a munka során, így a munkáltatók kíváncsiak arra, hogyan tudjuk megoldani az esetlegesen felmerülő problémákat. A munkaköri leírásnál érdemes azon ötletelni, hogy az adott pozícióban milyen kihívásokra lehet számítani, és azt hogyan lehetne a lehető legkreatívabban és leggyorsabban megoldani. A problémamegoldó képesség nagyon fontos, és mivel nyomás alatt nem egyszerű kreatívan gondolkodni, jól jöhet, ha már kész válaszokkal érkezünk az interjúra.

Beszéljünk arról, miért illünk bele a szervezeti kultúrába!

A munkáltatók nem csak azt nézik, mennyire vannak meg a jelöltben a pozíció betöltéséhez szükséges képességek, hanem azt is, hogy mennyire illeszkedik bele a vállalati kultúrába. Épp ezért mielőtt állásinterjúra megyünk, érdemes utána nézni a cégnek. Fontos, hogy tisztában legyünk a személyes jövőképpel, illetve hogy mit akarunk elérni a karrierünkben. Meg kell győznünk az interjúztatókat, hogy az alapértékeink összhangban állnak a vállalat alapértékeivel. Az értékrend, a felfogás, és a munkához való hozzáállás ugyanis meghatározza, hogy mennyire jövünk ki a leendő munkatársakkal, és hogyan állunk a munkához.

Készüljünk kérdésekkel!

A kérdésekből kitűnik, hogy valóban érdeklődünk a cég iránt, és komolyan szeretnénk elnyerni az állást, amit az interjúztatók is értékelnek. Emellett kérdezni azért is jó, mert így számunkra is nyilvánvalóvá válik, hogy az adott munkahely valóban összhangban áll-e jövőbeli karrierterveinkkel.

Loading...

Címkék:
karrier, munkanélküliség,