Pénzcentrum • 2015. június 26. 17:30
Ma van az Adószabadság napja. Mert ma dolgoztunk utoljára az adónkért és a járulékainkért, mostantól jár nekünk a fizetésünk. Persze a feltételezés csak teoretikus, valójában egész évben hónapról-hónapra lejönnek ezek a pénzek a bruttó fizetésünkből. Az ötlet egyszerű, ha kiszámoljuk, az év felében nagyjából a járulékainkért, a másik felében pedig a nettó keresetünkért dolgozunk.
Ma dolgoztunk utoljára az államnak, azaz ma van az utolsó nap, hogy a járulékokért és adókért dolgoztunk, mostantól jár nekünk a fizetésünk. A számítások szerint ha valaki átlagjövedelemmel rendelkezik, és nem tud adókedvezményt érvényesíteni, mert például nincs három gyereke, akkor körülbelül fél évbe kerül kitermelni azokat az adókat és járulékokat, amik automatikusan levonódnak a bruttó fizetésünkből. Van olyan ország, ahol már márciusban túl vannak ezen az "adófizetésen" a munkavállalók. A környező országokhoz képest majdnem mi fizetjük a legtöbb adót.
Ha 500 eurós bruttó (azaz 156 ezer forint körüli) átlagfizetéssel számolnánk, a kelet-európai és balkáni országok közül majdnem mi vinnénk haza a legkevesebbet - derül ki a MAZARS Adótanácsadó cég adataiból. Egyedül Bosznia-Hercegovina munkavállalói kapnak kézhez még nálunk is kevesebbet, az ő zsebükben körülbelül 300 euró, azaz 94 ezer forint marad havonta. A magyarok az 500 euróból csak 327 eurót, 102 ezer forintot látnak havonta.
Hiába "ma fizetnénk utoljára adót", azért további költségeink ugyanígy lesznek az állam felé. Például ugyanúgy ki kell fizetni a 27 százalékos áfát, a különböző jövedéki adókat és sok más terhet. De még ha félretesszük a pénzünket, akkor is be kell fizetnünk a kamatadót, vagy az EHO-t, plusz a tranzakciós illetéket.