Pénzcentrum • 2015. május 14. 06:00
Milliárdok várnak elköltésre: a SZÉP kártyásoknak május 31-ig maradt idejük arra, hogy lemerítsék a 2013-ban feltöltött összegeket. A fel nem használt pénzeket elveszítjük: visszakerülnek a munkáltatóhoz. Bár van, akinek minden forint számít, akad, aki még hozzá sem nyúlt ehhez a pénzhez! Mutatjuk, mire költhetjük el a pénzünket, akár azonnal.
Május 31-én lejárnak azok a feltöltések, amiket a munkaadók még 2013-ban utaltak a SZÉP kártyákra. Ha egy munkavállaló nem meríti le ezeket az összegeket, a pénz visszajut a munkáltatóhoz. Érdemes ezért utána járni, mennyi van a kártyánkon a két éve érkezett összegekből, és költeni, amíg lehet.
A Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatása szerint a SZÉP Kártya kibocsátóknál összesen 2,43 milliárd forint vár még elköltésre:
- A K&H SZÉP Kártyákon jelenleg közel 240 millió forintnyi, május végén lejáró összeg vár még elköltésre. Idén még jobban gazdálkodtak a kártyabirtokosok a pihenőkártyáikra feltöltött összegekkel, ugyanis a 2013-ban feltöltött összegek kevesebb, mint 4 százaléka van a kártyákon. A maradék összegnek közel 40 százaléka a szállás alszámlán van.
- Az MKB-s SZÉP kártyákon 320 millió forint van, ami 74 millióval kevesebb, mint egy éve.
- Idén a lejáró OTP-s SZÉP kártyákon lévő egyenlegek összege mintegy 18 százalékkal alacsonyabb, mint tavaly ugyanebben az időszakban. A kártyákon 1,7 milliárd forintnyi a lejáró összeg. A május elsejei hosszú hétvégén több mint 79 millió forintnyi olyan juttatást használtak fel a kártyabirtokosok, melyeknek idén május 31-én jár le az érvényessége. Ez azt jelenti, hogy a 2013-ban feltöltött juttatás közel 97 százalékát már elköltötték a dolgozók.
Mi lesz a fel nem használt pénzzel?
- mondta el Bába Ágnes, a K&H Bank lakossági üzletágért felelős vezérigazgató-helyettese.
A visszautalásban érintett munkáltatókat e-mailben is tájékoztatják a visszaérkező összegek lekönyvelésével kapcsolatban.
Mi lenne, ha inkább nyaralásra költenénk a pénzt?
Bár még csak május van, már most arra használhatjuk fel SZÉP kártyás forrásainkat, hogy a nyári üdülésünket finanszírozzuk belőle. A közelgő határidő nem feltétlenül jelenti azt, hogy most azonnal el kell utaznunk, vagy el kell költenünk a számlán lévő összeget. Akár a nyári szállásfoglalást is elintézhetjük a 2013-as keretből, szálláselőleg fizetéssel.
A szállás alszámlán lévő összeg ráadásul nemcsak a szállás díjának, hanem a hotelben lévő összes szolgáltatás díjának a kiegyenlítésére, így a masszázsrészlegen is felhasználható. Vagy vásárolható belőle strand- és gyógyfürdő belépő is. Ha még nem körvonalazódott, hogy mikor mennénk esetleg pihenni, vagy családtagunkat lepnénk meg egy különleges hétvégével, a SZÉP Kártya keretből ajándék-utalványt is lehet vásárolni - tájékoztatta a Pénzcentrumot a K&H.
Elkölthető a keret egy szabadidőparkban, egy állatkertben, fordíthatjuk sétahajókázásra, gyógymasszázsra, lovasoktatásra, szoláriumra - a lényeg csak az, hogy május 31-e éjfélig - ötletel az MKB. Az OTP felhívja a figyelmet arra is, hogy az éttermek, ételfutárcégek számláját, vagy akár múzeumi belépő költségeit is fizethetjük a kártyáról.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Megbecsülik a SZÉP-eket
A kártyabirtokosok legnagyobb része tudatosan használja ezt a cafeteriát, és nem feledkezik meg az extra pénzről.
A legtöbb fel nem használt egyenleg esetében az a jellemző, hogy a kártyán maradt összeg csak töredéke az eredetileg feltöltött összegnek - tájékoztatta a Pénzcentrumot az OTP.
Sőt, az MKB-nál nem is nagyon fordul elő, hogy valaki hozzá sem nyúl a feltöltött összeghez. Inkább a nullázás jellemző, az tekinthető teljesen normálisnak. Hiszen ha valaki kap havi 5 ezer forintot a kártyára, pillanatok alatt elkötheti azt, akár egy étkezés alkalmával.