Pénzcentrum • 2015. május 9. 13:02
Múlt hét szombaton egy felmérést indítottunk itt, a Pénzcentrumon, aminek a célja az volt, hogy megnézzük, olvasóink mennyire értenek a pénzügyekhez. Az eredmény igazán jó lett, az olvasók megveregethetik saját vállukat. De mik voltak a helyes válaszok?
A Pénzcentrum múlt héten három kérdést tett fel az olvasóknak. Az amerikaiak csupán két százaléka tudott helyesen válaszolni mind a három kérdésre, de úgy néz ki, hogy ennél a magyarok sokkal jobban szerepeltek a kérdések során (vagy legalábbis a Pénzcentrum olvasói). Mind a három kérdésre 20 ezer főnél többen válaszoltak egyébként. Lássuk az eredményeket!
Melyik befektetés a nagyobb kockázatú?
Az első kérdésünk így szólt:
A válaszadók 19 százaléka szerint igaz ez az állítás, azonban nem ez volt a helyes megoldás ebben az esetben. A befektetési alapok esetén a befektetési politika határozza meg, hogy mennyire kockázatosak, azonban általánosságban kijelenthetjük, hogy a befektetési alapok vásárlásával nyugodtabban alhatunk.
Mennyit ér a bankbetét?
A második kérdésünk így hangzott:
Erre a válaszra már több jó megoldás született, a válaszadók mintegy 87 százaléka tette le a voksát a "Több mint 102 ezer forintot" válaszlehetőség mellett. Ha egy betét kamata évi 2 százalékos, akkor bármilyen kamatozása van (évente kamatozik vagy csak a futamidő végén), akkor is többet kapunk vissza összesen a banktól a futamidő végén, mint az éves kamat mértéke (ha nem számolunk egyéb banki költségekkel).
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Mennyire ismerjük az infláció fogalmát?
A felmérés nem csak a kamatokat, hanem az infláció fogalmának ismeretét is méri a harmadik kérdéssel:
Erre a kérdésre érkezett egyébként a legnagyobb arányban helyes válasz, ugyanis a felmérésben résztvevők 92 százaléka a jó megoldást jelölte meg, vagyis hogy "Kevesebbet ér a pénzünk" ,mint egy évvel korábban. Ennél a kérdésnél egyszerűen azt kellett figyelembe venni, hogy a pénz vásárlóereje nagyobb ütemben (2 százalék) romlott, mint amennyit a betétünk hozott, így a pénzünkön kevesebb árut tudunk vásárolni, mint egy évvel korábban.