Pénzcentrum • 2015. május 4. 06:00
Május 20. a személyi jövedelemadó bevallás elkészítésének és postára adásának határideje. Ez egyben azt is jelenti, hogy alig pár napunk maradt arra is, hogy az adónk 1-1 százalékáról rendelkezzünk. Ha hibásan töltjük ki a szükséges nyomtatványokat, vagy határidőn túl rendelkezünk, az általunk választott intézmények nem kapják meg a pénzt. Idén először arról is dönthetünk, megadjuk-e az adatainkat annak az intézménynek, amelyiknek a felajánlást tesszük.
A személyi jövedelemadóról szóló törvényben foglaltak szerint lehetőségünk van arra, hogy az adónk egy részét felajánlhassuk egyházi és civil kedvezményezetteknek. A személyi jövedelemadónk 1-1 százalékával így egyházi, vagy civil szervezetek munkáját támogathatjuk. Annyit kell tennünk, hogy az adóbevallásunkban rendelkezünk arról, hova kerüljön ez a pénz. Ha nem tesszük, vagy hibásan töltjük ki a szükséges nyomtatványokat, a pénz nem vész el, csak átalakul.
Ez azt is jelenti, hogy nem kötelező az 1 százalékunkkal törődni, hagyhatjuk nyugodtan a költségvetésben. Viszont ha más célt szánunk a pénzünknek pontosan és határidőre, május 20-ig kell kitöltenünk a rendelkező nyilatkozatokat.
Hogyan töltsd ki a szükséges papírokat?
Idén először dönthetünk arról, hogy nevünket, lakás- és email címünket az adott civil szervezettel közölje-e az adóhatóság. Így a szervezet bármikor kapcsolatba léphet velünk az elkövetkező öt évben, tájékoztatást kaphatunk arról, mire fordították a felajánlott összeget. Ezt egy egyszerű ikszel kell jelölni a papíron.
Az EGYSZA nyomtatványokat idén is papíron, vagy elektronikusan tölthetjük ki, a kedvezményezettek, és saját adataink megadásával. Ha csak az egyik 1 százalékunkról rendelkezünk, a másik rubrikát nyugodtan hagyjuk üresen.
- a 1453 jelű személyi jövedelemadó bevallás "EGYSZA" elnevezésű lapján a bevallás benyújtására előírt határidőig, azaz 2015. május 20-áig, vagy
- munkáltatói adómegállapítás választása esetén munkáltatójához juttathatja el 2015. május 11-éig, lezárt, adóazonosító jelével ellátott, ragasztott felületére átnyúlóan, saját kezűleg aláírt postai borítékban nyilatkozatát, valamint
- 2015. május 20-áig az állami adóhatóság honlapján közzétett általános nyomtatványkitöltő- és ellenőrző program (ÁNYK-AbevJava) segítségével kitölthető 14EGYSZA jelű formanyomtatvány "EGYSZA" elnevezésű lapján
- tájékoztatott a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). Ez tehát azt jelenti,
Elküldeni kétféleképpen lehet:
- kinyomtatva lezárt, adóazonosító jelével ellátott postai borítékban személyesen vagy postán, illetve
- elektronikus űrlapként, elektronikus úton az Ügyfélkapun keresztül.
Kinek ne adjuk?
A NAV tájékoztatása szerint különböző okokból zárhatnak ki egyes szervezeteket:
- A kedvezményezett nem küldte meg az állami adóhatósághoz a részére átutalt szja 1 százalékos összeg felhasználására vonatkozó adatokat tartalmazó elektronikus közlemény(eke)t.
- A kedvezményezett a közleményében számszaki hibás adatokat közölt, vagy nem az elszámolandó összeget szerepeltette, és az állami adóhatóság által az adatok javítására kitűzött határidőt elmulasztotta.
- Az állami adóhatóság az átutalt szja 1 százalékos összeg közcélú tevékenységnek megfelelő felhasználásának az ellenőrzése során megállapította, hogy a kedvezményezett a közleményében valótlan adatot közölt.
Ebben az évben 1211 intézmény került kizárásra. Ezek között voltak gyermekjóléti, sport-, vagy gyógyászati tevékenységet végző szervezetek is. De még így is több mint 26 ezer egyesület vagy alapítvány támogatását választhatjuk.
Kinek mehet a pénz?
Kedvezményezettet két csoportból lehet választani, az egyházi, illetve a civil intézmények közül. Ha például nem választanánk egyházit, az nem jelenti azt, hogy helyette mehet az összes 1 százalék egy civil szervezetnek.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Nem érdemes próbálkozni: ha azonos körből próbálnánk két kedvezményezettnek is felajánlást tenni, automatikusan "elvesztenénk" mindkét 1 százalékunkat.
Civil szervezetek esetében azok adószámára van szükség a rendelkezéshez. Az adóhatóság a honlapján teszi közzé az adott rendelkező évben felajánlásra jogosult kedvezményezettek adószámát, nevét, székhelyét. A közzétett listát az adóhatóság folyamatosan frissíti.
Az egyházak esetében csak technikai számra van szükség. Ebbe a csoportba tartoznak az egyházi törvény által elfogadott egyházak. Ha valamelyiknek nincs technikai száma, annak nem is utalhatjuk a százalékot.
Ki rendelkezhet az 1 százalékáról?
- Bárki, aki személyi jövedelemadó-bevallást
- adónyilatkozatot
- egyszerűsített bevallást
- vagy adókötelezettségét munkáltatói adómegállapítás útján teljesíti, jogosult az 1 százalékról rendelkezni.
- A magánszemélyek mellett az egyéni vállalkozók
- és az őstermelők is jogosultak rendelkezni.
A rendelkezési jogosultságot nem érinti az, ha a magánszemély bevallásban fizetendő adója 0 forint (például az egyes adókedvezmények miatt). Az egyházi 1 százalékot még így is fel lehet ajánlani. Az egyházak 1 százalékon túli kiegészítő támogatása a rendelkező magánszemélyek száma (és nem a felajánlott összeg nagysága) alapján történik, így a 0 forintról történő rendelkezés is növeli az adott egyház részére juttatott állami támogatás összegét.
Mekkora összegről rendelkezhetünk?
Az 1 százalék alapja az összevont adóalap kedvezményekkel, továbbá az önkéntes kölcsönös pénztári nyilatkozat, a nyugdíj-előtakarékossági és a nyugdíjbiztosítási nyilatkozat szerinti átutalásokkal csökkentett része akkor, ha ezt az összeget határidőre megfizettük. Rendelkezni az összes, munkával szerzett jövedelmünk 1 százalékáról lehet. Ha például ingatlaneladásból tettünk szert egy kis pénzre, akkor az nem számít bele.