Pénzcentrum • 2014. november 29. 10:00
Egyre több munkaügyi jogsértést találnak az ellenőrök a hazai munkáltatóknál tartott vizsgálatok során: a foglalkoztóknak már mintegy 70 százalékánál találtak valamilyen szabálytalanságot. Továbbra is tarol a feketefoglalkoztatás, valamint a munkabérrel való trükközés. Bírságolnak is bőven a hatóságok, már 456 millió forintnyi büntetést róttak ki a cégekre. Volt, aki nemcsak a helyszíni vizsgálatot próbálta megakadályozni, de arrogáns és nagyhangú is volt a kiérkező ellenőrökkel.
A munkaügyi hatóság idén szeptemberig közel 15 ezer munkáltatót ellenőrzött, a vizsgálatok során pedig a foglalkoztatók mintegy 70 százalékánál talált munkaügyi jogsértéseket. Ezek pedig a foglalkoztatottak 70 százalékát érintették. Ez mind a két esetben növekedést jelent a tavalyi év hasonló időszakához képest - derül ki a Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatóságának legfrissebb jelentéséből.
Idén az ellenőrzési irányelvek mellett a panaszok és közérdekű bejelentések is befolyásolják a kivizsgálandó foglalkoztatók körét. A hatósági munka során előnyt élvezett
- a munkaszerződés, illetőleg bejelentés nélküli foglalkoztatás feltárása,
- a munkavállalók anyagi biztonságát, megélhetését érintő jogszabályok megtartásának ellenőrzése,
- a panasz-és közérdekű bejelentések kiemelt kezelése,
- a jogkövető magatartást, a munkaügyi előírások végrehajtását szolgáló tájékoztató és felvilágosító tevékenység ellátása.
Tovább nő a feketefoglalkoztatás
Az ellenőrzési tapasztalatok szerint továbbra is jelentős mértékű a szabálytalanság a feketefoglalkoztatás. A munkaügyi jogsértéssel érintett munkavállalók 12 százalékát teszi ki a munkaszerződés és bejelentés nélküli munkavégzéssel érintettek száma - ez magasabb a tavaly mért adatoknál. A feketefoglalkoztatás a legtöbb esetben a munkaszerződés szerinti foglalkoztatás létrejöttéhez fűződő bejelentési kötelezettség elmulasztásával valósul meg.
Kisebb mértékben ugyan, de szintén jelen van
- az egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítésével összefüggő bejelentés nélküli foglalkoztatás
- a munkavállalók munkaszerződés nélküli foglalkoztatása
- a színlelt szerződéssel történő munkavégzés
A feketemunka megvalósulási formái igencsak változatos képet mutatnak az ellenőrök tapasztalatai szerint. A hatóság - elsősorban az építőipar területén - találkozott olyan munkáltatókkal, akik
Előfordult, hogy a munkáltató a tervezett munkaviszony megkezdését megelőzően hosszabb időn át "próbamunkával" igyekezett a munkavállalók (pultosok, segédmunkások) "képességeit felmérni".
Az építőipari ágazatban az idei év legtipikusabb szabálytalansága egyértelműen a feketefoglalkoztatás volt. A hatóság általános tapasztalata, hogy az építőiparban tevékenykedő munkáltatók nagy része továbbra sincs tisztában a munkaügyi szabályokkal, melyek betartása sokszor a jogszabályok ismeretének hiányára, illetve a gazdasági helyzetre történő hivatkozással nem valósul meg.
"A munkaügyi felügyelők helyszíni ellenőrzést tartottak egy budapesti általános iskola területén történő építkezésen, ahol munkavégzés közben találtak 5 fő magyar állampolgárságú munkavállalót, akik építőipari munkát végeztek. A hatósági nyilvántartás lekérdezése után megállapítást nyert, hogy 4 fő munkaszerződés és bejelentés nélkül végzett munkát az építkezésen. 1 fő a munkáltató ügyvezetőjének tudtával és szóbeli beleegyezésével hulladék vasat gyűjtött saját részére az építkezésen. Mind az 5 munkavállalóval tanú meghallgatási jegyzőkönyv került felvételre. Az iskola igazgatója folyamatosan megkísérelte befolyásolni a helyszíni munkaügyi ellenőrzést, arrogáns, nagyhangú kommunikációjával."
A hatóság szerint az utóbbi időszakra jellemző, hogy egy - korábban már alkalmi jogviszonyban bejelentés mellett foglalkoztatott - munkavállalót a munkáltató pont az ellenőrzéskor alkalmazza bejelentés nélkül, mert bizonyos napokra a bejelentést - bízva az ellenőrzés elmaradásában - nem teszi meg.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A tavalyi év ezen időszakához képest nőtt a "feketemunkások" aránya is különösen az építőipari vállalkozások tekintetében (28-ról 37 százalékra). A személy-és vagyonvédelmi tevékenységet ellátó cégek adták most a feketemunkások 12 százalékát. Az összes feketén foglalkoztatott munkavállaló 8 százaléka jutott a mezőgazdasági ágazatokra (amely duplája a tavaly mértnek).
Sokat trükköznek a fizetésekkel is
A munkabérrel kapcsolatos jogsértések mértékét jól mutatja, hogy
ebben az időszakban. Ezen belül a legjelentősebb a munkabér védelmére vonatkozó szabályok, illetve a pótlékokra (műszakpótlék, rendkívüli munkáért járó, vasárnapi és éjszakai bérpótlék) vonatkozó szabályok megszegése volt. Jelentős számban előforduló szabálytalanság a munkaviszony megszűnése esetén a munkabér elszámolásának hiányossága.
A jogsértéseket elkövető több mint 10 ezer munkáltató közül körülbelül 3 ezer vállalkozással szemben alkalmaztak
Csak akkor szólunk, ha már túl nagy a baj?
Idén közel 6 ezer közérdekű- és panaszbejelentés érkezett a hatóságokhoz. A legtöbb jelzés a feketemunka tárgyában érkezett, emellett kiemelkedő számú volt a munkabérrel kapcsolatos bejelentések száma. A jogviszony megszűnésekor kiadandó igazolásokkal, valamint az ekkor esedékes bér elszámolásával kapcsolatos szabálytalanság jelzése jelentős számú volt a vizsgált időszakban a panaszbejelentések között.
Ezek a jogsértések azért gyakoriak a panaszok között, mivel
sem az illetékes munkaügyi központban nem tudnak álláskeresési céllal regisztrálni, illetve az utolsó bér elszámolásának és megfizetésének hiánya jelentős anyagi nehézséget okoz számukra. Fentiek miatt ezek a szabálytalanságok részben szintén a munkabér megfizetéséhez kapcsolódó komoly problémákat jeleznek.