Pénzcentrum • 2014. szeptember 8. 16:03
Az Európai Bizottság hétfői közleményéből derült fény hivatalosan is arra, hogy Magyarországot választotta az Apollo Tyres Ltd. beruházása helyszínéül. A Bizottság ugyanis jóváhagyta a 95,7 millió eurós (megközelítőleg 30 milliárd forintos) regionális beruházási támogatást a gyöngyösihalászi gumiabroncsgyár megvalósításához, mivel az megfelel az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályoknak. Ezzel eldőlt, hogy a több hónapja tartó szlovák-magyar versenyből hazánk került ki győztesen. A dolog pikantériája, hogy hat évvel ezelőtt épp ez az indiai cég Gyöngyösön már kísérletet tett a gyár létrehozására, ami azonban kudarcba fulladt a helyi akadályok miatt.
A legfontosabb részletek:
- 442,2 millió euró összértékű beruházás, a gyár Gyöngyöshalászon fog megépülni
- 975 új munkahely jön létre ennek köszönhetően
- az állam 48,2 millió euró közvetlen támogatással, 2,8 millió euró foglalkoztatási támogatással és mintegy 44,7 millió euró adókedvezménnyel segíti a beruházást
Az Európai Bizottság hétfői közleményében jelentette be, hogy "jóváhagyta az Apollo Magyarország gyöngyöshalászi gumiabroncsgyárához nyújtandó beruházási támogatást". A Bizottság úgy találta, hogy a Magyarország által folyósított támogatás kedvez a regionális fejlődésnek, esetleges versenytorzító hatásai pedig korlátozottak maradnak.
"Az Apollo Magyarország beruházási projektje a tervek szerint 975 új munkahelyet teremt Gyöngyöshalászon. Ezzel jelentősen fellendíti a régió fejlődését anélkül, hogy az egységes piac indokolatlan torzulásához vezetne" - mondta a Bizottság versenypolitikáért felelős alelnöke, Joaquín Almunia a Bizottság közleménye szerint.
A brüsszeli közlemény szerint az Európai Bizottság felé "Magyarország 2014 júniusában jelentette be, hogy 48,2 millió euró közvetlen támogatással, 2,8 millió euró foglalkoztatási támogatással és mintegy 44,7 millió euró adókedvezménnyel kívánja támogatni az új gumiabroncsüzem építését".
Érdekes, hogy az Apollo döntésének hírét hivatalosan elsőként az Európai Bizottság közleményéből ismerhetjük meg. Május végén a szlovák sajtóban jelentek meg az első hírek, miszerint Magyarország nyerte el az Apollo 500 millió eurós beruházását a szlovák-magyar "csatában". Azóta gyakorlatilag tényként kezelik a szlovák lapok, hogy északi szomszédunk alul maradt a versenyben.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az első hírek megjelenése után a Portfolio megkereste a Nemzetgazdasági Minisztériumot hivatalos reakció kérése céljából. A Nemzetgazdasági Minisztérium június elején küldött szűkszavú válaszában annyit írt, hogy "az indiai befektető és az illetékes kormányzati szervek között intenzív tárgyalások folynak arról, hogy Magyarország legyen a beruházás helyszíne". "A vonatkozó kormányzati döntések után a Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatni fogja a részletekről a sajtó munkatársait" - tették hozzá.
975 új munkahely Gyöngyöshalászon
Az EB tájékoztatása arra is kitér, hogy "a projekt keretében 442,2 millió euró összegű beruházás valósul meg, és a várakozások szerint több mint 975 új munkahely jön létre. "A gyár az észak-magyarországi Gyöngyöshalászon fog megépülni - ez a térség a magas munkanélküliség, illetve az uniós átlagtól jócskán elmaradó GDP miatt az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 107. cikke (3) bekezdésének a) pontja szerinti regionális támogatásra jogosult. Az állami támogatást a meglévő támogatási programok keretében nyújtják, ám a meglehetősen nagy összegre és a verseny torzulásának ebből fakadó fokozott kockázatára való tekintettel be kellett jelenteni a Bizottságnak, hogy az elvégezhesse az egyedi értékelést és jóváhagyást" - emlékeztet az EB.