Pénzcentrum • 2013. május 9. 15:08
Tapasztalatok szerint számos esetben olyankor is kérik az értékesítő vállalkozások a vevő adószámát, amikor arra egyáltalán nincs szükség. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján közzétette azokat az eseteket, amikor szerepeltetni kell ezt az adatot is a bizonylaton.
Az általános forgalmi adóról szóló törvény szerint bizonyos esetekben - de nem mindig - a befogadó neve és címe mellett a számlán a számlabefogadó adószámát is szerepeltetni kell.
Erre három esetben van szükség:
1. A belföldi fordított adózás alá eső ügylet esetén, illetve az áfatörvény szempontjából területi hatályon kívülinek minősülő, külföldre nyújtott olyan szolgáltatás esetén, ahol a külföldi igénybe vevő a teljesítési hely országában igénybe vevőként forgalmi adó fizetésére kötelezett.
2. Az Európai Unión belüli termékértékesítés esetén (ilyenkor a másik tagállambeli vevő közösségi adószámát kell vevői adószámként szerepeltetni a számlán).
3. 2013. január 1-jétől a számlabefogadó adószámának, vagy csoportos általános forgalmiadó-alanyiság esetén csoportazonosító számának első nyolc számjegyét akkor is fel kell tüntetni a számlán, ha részére, mint belföldön nyilvántartásba vett adóalany részére termékértékesítést, szolgáltatásnyújtást teljesítettek, feltéve, hogy a terméket beszerző, szolgáltatást igénybevevő adóalanyra áthárított adó a 2 millió forintot eléri vagy meghaladja. További feltétel, hogy a termék értékesítője, szolgáltatás nyújtója gazdasági céllal belföldön telepedett le, gazdasági célú letelepedés hiányában pedig lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye van belföldön.
Nem kell feltüntetni a számlabefogadó adózási azonosítóját az olyan, legalább 2 millió forint áthárított áfát tartalmazó számlákon, amelyek esetén a számla befogadója nem áfa-alany (mert például gazdasági tevékenységet nem folytató magánszemély), vagy pedig külföldi, belföldön nyilvántartásba nem vett adóalany. Akkor sem szükséges feltüntetni a számlabefogadó adózási azonosítóját, ha a legalább 2 millió forint áthárított áfát tartalmazó számla kibocsátója olyan adóalany, amely belföldön nem letelepedett, csak áfa regisztrációval rendelkezik Magyarországon.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Minden egyéb esetben, azaz a belföldön teljesített, egyenes adózású olyan ügyletek esetén, amelyekről kibocsátott számla áfa tartalma nem éri el a 2 millió forintot, vagy a számla áthárított áfát nem tartalmaz (például belföldi adómentes ügyletek esetén, ide nem értve a közösségi adómentes értékesítés esetkörét) a megrendelő adószáma nem kötelező tartalmi eleme a számlának.
Nagyon fontos, hogy a számlakibocsátó a fenti három esetkörön túl nem köteles a vevői adószám számlán történő feltüntetésére, még akkor sem, ha ezt a vevő kifejezetten kéri. Tehát például egy belföldi, egyenes adózás alá eső olyan számla esetén, amelyen az áthárított áfa 1 millió forint, a vevői adószám feltüntetése nem kötelező, még akkor sem, ha a vevő kifejezetten jelzi a számlakibocsátó felé, hogy az ő (azaz a vevő) adószámát is tüntessék föl a számlán. A számlakibocsátó ettől függetlenül dönthet úgy, hogy - a vevő kérésének eleget téve - a számlán a vevő adószámát feltünteti.
Lényeges azonban, hogy az áfaalany vevők sem kötelezhetőek arra, hogy a belföldi, egyenes adózás alá eső olyan ügyletek esetén megadják az adószámukat, ahol az áthárított áfa a 2 millió forintot nem éri el. Nem tagadható meg tehát a vevőtől a számlakibocsátás a 2 millió forint áthárított áfát el nem érő ügyletek esetén, ha a vevő nem adja meg az adószámát.