Pénzcentrum • 2012. december 20. 12:45
Ha világvégére nem is, természeti vagy ipari katasztrófára Magyarországon is lehet számítani. Az elmúlt években is volt példa komoly áradásokra, esőzésekre, szélviharra, de veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemekben is történtek balesetek. A váratlan események hatására könnyen adódhat olyan helyzet, amikor hosszabb-rövidebb időre leállnak a létfontosságú közműszolgáltatások. Nem lesz víz, gáz, villany, nem lesz fűtés és telefonálni sem lehet majd. A magyar családok java nincs felkészülve arra, hogy egy esetleg több napig tartó katasztrófahelyzetet miként vészeljen át. Cikkünkben a városi túléléshez adunk néhány tippet.
Szerencsés esetben széleskörű túlélési ismeretekre nem is nagyon van szükségünk, hiszen - ahogyan azt tapasztalhattuk - a magyar hatóságok, legfőképpen a Katasztrófavédelem, gyorsan és hatékonyan reagál, így a segítség gyorsan megérkezik. Segíteni a hatóságoknak és magunknak is úgy tudunk a legjobban, ha ismerjük lakó- és munkahelyünk katasztrófavédelmi és evakuációs terveit. Tudnunk kell, kihez fordulhatunk, hova menekülhetünk, hol találhatunk segítséget váratlan helyzetben. Ezeket ajánlja Koltai Arnold nyugállományú alezredes, a magyar különleges erők egykori főtisztje.
Szélsőséges esetben azonban előfordulhat olyan helyzet is, amikor a család néhány napig csak magára számíthat. Túlságosan félni ilyen esetben sem kell, de néhány szükséges intézkedés megtételével sokat segíthetünk magunkon. Koltai Arnold szerint felesleges vasbeton bunkert építeni és nem szükséges hónapokra elegendő víz- és élelmiszerkészletet sem felhalmozni. Elegendő, ha néhány napra elegendő ásványvíz és 5-7 napi tartós hideg élelmiszer (konzervek, müzliszelet stb.) van otthon. Ugyancsak sokat segít, ha alapvető gyógyszerekből (láz- és fájdalomcsillapító) és kötszerekből tartalékolunk otthon kisebb mennyiséget. Baj esetén sokat segíthet, ha megfelelő meleg, strapabíró ruházattal és lábbelivel is rendelkezünk és vannak szerszámaink (balta, kés) is.
A felkészülés mit sem ér, ha nincsenek meg a szükséges ismereteink a nálunk lévő eszközök használatára és a túléléshez szükséges módszereket sem ismerjük. Ezek megismerésére számtalan könyv és televíziós sorozat kínál lehetőséget. Fontos tisztában lenni azonban azzal, hogy ezek csak elméleti ismereteket adnak. A tudást a gyakorlatban is tudni kell alkalmazni - hívja fel a figyelmet Koltai Arnold. Hiába tudjuk például elméletben azt, miként lehet tüzet csiholni az autó akkumulátorával, ha azt sose próbáltuk. Túlélési helyzetben kísérletezni már késő és meglehetősen veszélyes is.
Az alapvető módszereket (tűzgyújtás, vízszerzés, menedéképítés, tájékozódás) gyakorolni kell. Minden családban van olyan ember, akinek vannak ilyen ismeretei, mert vadászik, a cserkészmozgalom tagja, vagy éppen lelkes természetjáró. Tőlük sokat lehet tanulni, de ha nem találunk ilyen embert, az Interneten találunk bőven olyan vállalkozásokat, amelyek oktatnak túlélési ismereteket. Ha ezeket az óvintézkedéseket megtesszük, ha a világvégét nem is, de egy Magyarországon bekövetkező katasztrófahelyzetet könnyedén átvészelhetünk.
Kérdéseinkre egyedül a Genertel válaszolt érdemben. Mint megtudtuk, nem érkezett az ügyfélszolgálatukra világvége-biztosítással kapcsolatos kérdés, a munkatársak sem kaptak külön felkészítést erre vonatkozóan.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Arra is kíváncsiak voltunk, vajon ha lenne világvége-felár egy biztosításban, a világvége elmaradása esetén visszafizetnék-e az adott összeget. Mint megtudtuk, ez nem lenne lehetséges. A biztosító egy előre meghatározott, de esemény bekövetkezése esetén térít, egy bizonyos díj fejében. Az esemény azonban csak a biztosítottak kis része körében következik be ténylegesen, így azok díjaiból lehet megtéríteni a biztosítási eseménnyel érintettek kárait, akiket ilyen esemény nem ér. A világvége azonban az előbbiek miatt biztosítási oldalról nem kezelhető.
Mi a helyzet a bunkerrel?
Megkérdeztük azt is, lehet-e kötni lakásbiztosítást bunkerre, ezeknek van-e felára, vagy az épület stabilitásából kifolyólag épp olcsóbb-e bebiztosítani? Kötöttek-e már ilyen biztosítást?
A Genertel válaszából kiderül, hogy amennyiben az ügyfél életvitelszerűen a bunkerben lakik, akkor főépületként biztosítható, ilyenkor a legalacsonyabb lakás négyzetméter áron be tudják vállalni a kockázatot. Jó hír viszont, hogy amennyiben a bunker a ház mellett, de telken belül van, 50m2 ig ingyen biztosítják.