Pénzcentrum • 2012. szeptember 29. 12:39
Megkapja az olimpiai bajnokoknak járó életjáradékot Janics Natasa kajakozó akkor is, ha megtartja magyar állampolgárságát, de a szándékai szerint a jövőben szerb színekben versenyez. A hatályos szabályok szerint csak akkor lehet az olimpiai járadékot megvonni, ha a sportoló szabálysértést vagy bűncselekményt követ el.
Az olimpiai aranyérmesek a 2004-ben elfogadott sporttörvény szerint 35 éves koruktól kezdődően életjáradékra jogosultak. Ennek összege havonta a Központi Statisztikai Hivatal által számított előző évi bruttó átlagkereset (2011-ben 213 ezer forint). A juttatás után 2010 óta nem kell személyi jövedelemadót fizetni. Minden további aranyéremért a fenti összeg plusz 20 százaléka jár. Vagyis egy háromszoros olimpiai bajnok, mint például Janics Natasa, 40 százalékkal növelt összeget kaphat. Az idei évben ez 298 200 forint. A jelenleg 30 éves Janicsnak erre még 5 évet kell várnia.
Az ezüstérmes olimpikonok a bruttó átlagjövedelem 60, a bronzérmesek a 40 százalékát kapják. Az ötszörös olimpiai aranyérmeseket - jelenleg csak Egerszegi Krisztina úszó és Keleti Ágnes tornász büszkélkedhetnek ezzel - a bruttó átlagjövedelem kétszeresének megfelelő összeg illeti meg. Egerszegi Krisztina három éve kapja az életjáradékot. Az ötnél több aranyérmet szerzők ugyancsak a bruttó átlagkereset kétszeresét kaphatják meg. Két hatszoros olimpiai bajnokunk van, Kárpáti Rudolf kardvívó és Kovács Pál vívó. Egyetlen hétszeres magyar olimpiai bajnokkal büszkélkedhetünk Gerevich Aladár kardvívó személyében, aki 1991-ben elhunyt. Jelenleg több mint 900-an kapnak olimpiai életjáradékot, ami megközelítően 1,5 milliárd forintjába kerül a költségvetésnek.
A szabályok szerint az életjáradék biztosításának feltétele a magyar állampolgárság, és az, hogy a sportoló ne kövessen el szabálytalanságot, illetve bűncselekményt.
Janics Natasa, háromszoros olimpiai bajnokunk szerb-horvát származású, 2004 januárjától magyar állampolgár, de a szerb szövetség engedélyével 2002 óta magyar színekben versenyzett. Az athéni olimpián 2004-ben két aranyérmet szerzett, az egyiket egyesben, a másikat Kovács Katalinnal kettesben. Négy év múlva mindketten megszerezték az olimpiai indulás jogát egyesben és közösen párosban is. A szövetség úgy döntött, jobb lenne, ha nem egymással versengenének, ami a győzelem rovására mehet, hanem a párosra koncentrálnának. Pekingben újabb aranyérmet szerzett a Janics-Kovács páros.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Janics Natasa a héten bejelentette, a jövőben szerb színekben kíván versenyezni. Arra hivatkozott, hogy férje, a bolgár származású Andrian Dusev Szerbiában fog edzőként dolgozni, és ő követni szeretné.
A magyar Kajak-Kenu Szövetség elnökségének egy hónapja van eldönteni, hozzájárul-e ahhoz, hogy Janics Natasa már 2013-ban szerb színekben versenyezzen. Ábrahám Attila, a szövetség főtitkára pénteken az M1 Ma Reggel című műsorában azt mondta: elképzelhetőnek tartja, hogy a szervezet nem adja erre áldását. Ebben az esetben Janics fő szabály szerint 2015-től versenyezhet szerbként. A 2016-os Rio de Janeiro-i olimpián viszont már a magyar kajakosok ellenfeleként szállhat hajóba.