Mi lesz tízezer ember jövőjével? A kormány is ötletel

Pénzcentrum2012. szeptember 14. 12:07

Kormányzati munkacsoport alakult, amelynek feladata, hogy mentőcsomagot dolgozzon ki az ajkai térségben működő Mal Zrt.- életben tartására. A szakszervezetek a napokban petícióban követelték a kormánytól a cég, s ezzel a munkahelyek megmentését. A kedvező döntés után egy általuk delegált taggal aktívan részt szeretnének venni a stabilizációs folyamatban is.

Szakmai segítséget ajánlanak a Mal Zrt. problémájának kezelésére alakuló munkacsoportnak az ágazatban működő szakszervezetek - olvasható a vegyipari szakszervezet (VDSZ) közleményében. Az Ajkai Alumíniumipari Szakszervezet és a Bányász Szakszervezet a VDSZ-szel közösen a napokban csaknem hatezer aláírással ellátott petíciót nyújtott át a kormány és minden parlamenti párt képviselőjének azt követelve, hogy mentsék meg a teljes csődtől a Mal Zrt.-t.

Másnap a kormányülés kiemelt témája volt a szakszervezetek által felvetett probléma. A cég bezárása ugyanis munkahelyek elvesztésével járna. A munkahelyvédelmi petíció szerint a Mal Zrt. jelenleg több mint ezer dolgozót foglalkoztat. A beszállítói körrel együtt mintegy 5-6 ezer ember munkahelye forog kockán a vállalatra kiszabott környezetszennyezési bírság miatt, amely bizonytalanná tette a cég finanszírozását.

A VDSZ petíciójában felszólítja a kormányt, hogy ígéretének megfelelően védje meg ezeket a munkahelyeket is. Ennek érdekében a szakszervezet azonnali intézkedéseket követel. Ezek közül elsőként vizsgálja ki, hogyan lehetett 135 milliárd forintos környezetszennyezési bírságot kiszabni, amely a petícióban megfogalmazottak szerint csak egy célt érhet el, a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalkozás tönkretételét.

Kéri a VDSZ azt is, hogy kapjon a Mal Zrt. a működéshez szükséges magyar szén-dioxid-kvótából. Az érdekképviselet szerint ha valóban a termelés, az ipar fellendítése és a magyar munkahelyek megőrzése a cél, akkor a kormány a kvótát ne csak eladásra, hanem az ipar szolgálatában is hasznosítsa.

Az ötpontos petícióban szerepel még, hogy a magyarországi nagyfogyasztók ne kapják drágábban az energiát, mint a nyugati konkurensek, valamint a kormány ígéretéhez híven nyújtson támogatást a helyi bányaberuházáshoz, ezzel munkahelyeket teremtve, illetve a meglévő munkahelyeket, a helyi termelést stabilizálva.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az érdekvédelmi vezetők örömmel értesültek arról, hogy a kormány a petíció átadása után olyan munkacsoport felállításáról döntött, amelynek a mentőcsomag kidolgozása lesz a feladata. Ez azt jelenti, hogy a cég nagy eséllyel talpon maradhat, s megmaradhatnak a csaknem tízezer ember megélhetését biztosító munkahelyek, vállalkozások is - nyilatkozta Székely Tamás. A VDSZ elnöke kijelentette: a helyi szakszervezetek, amelyek a kezdettől küzdöttek a munkavállalók érdekeiért, továbbra is részt kívánnak venni a folyamatban, s szakmai segítséget ajánlanak a stabilizációs munkában. Székely jó megoldásnak tartaná, ha a szakszervezet delegálhatna egy tagot a munkacsoportba.

 

Címkék: