Tízmilliárdok a munkahelyi képzés támogatására

Pénzcentrum2012. április 5. 10:02

Május 1-jétől lehet jelentkezni a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) által meghirdetett munkahelyi képzések támogatását szolgáló pályázatokra. Az NFÜ a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) keretében összesen 21 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást oszt szét a mikro- és kis-, a közép-, illetve a nagyvállalkozások számára.

A vállalkozások mérete szerint és regionálisan is eltérő támogatási lehetőséget kínál az NFÜ a munkahelyi képzésekre. Az új támogatási rendszertől azt várják a szakemberek, hogy hatékonyabban járulnak hozzá a hazai vállalkozások versenyképességének növeléséhez, mint a szakképzési hozzájárulásból az idei év elejéig érvényesíthető kedvezmény. A kisvállalatok munkavállalóinak ugyanis csupán a 3 százaléka jutott képzéshez a korábbi rendszerben, ami messze elmarad a közepes vállalatok 11, illetve a nagyvállalkozások 25 százalékától. A pályázat keretében a szakmai, idegen nyelvi, a vállalkozás működésével kapcsolatos, valamint informatikai témakörű képzések megvalósítását támogatják.

A munkahelyi képzések támogatása elsősorban a vidéki telephellyel rendelkező vállalkozások számára nyújt nagy lehetőséget - magyarázza Mlynarik Miklós, a forrásra pályázni kívánó vállalkozások számára komplex megoldásokkal szolgáló EconoConsult Kft. ügyvezetője. A hat úgynevezett konvergencia régióban - Dél-Alföldön, Észak-Alföldön, Észak-Magyarországon, Dél-Dunántúlon, Közép-Dunántúlon és Nyugat-Dunántúlon - a mikro- és kisvállalkozások számára 6 milliárd, a középvállalkozásoknak szintén 6 milliárd, míg a nagyvállalkozások számára 8 milliárd forint áll rendelkezésre. A közép-magyarországi régióban a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak 300-300 millió, a nagyvállalkozásoknak pedig 400 millió forint a keret.

Amennyiben a cégek csekély összegű (de minimis) támogatásra pályáznak, a költségek 100 százalékát elszámolhatják, ha képzési támogatást igényelnek, a mikro- és kisvállalkozások általános képzésnél a költségek 80 százalékát, speciális oktatásnál pedig 45-55 százalékát számolhatják el. Középvállalkozásoknál a támogatási intenzitás - az általános és a speciális képzésekre - 70-80, illetve 35-45, nagyvállalatoknál pedig 60-70, illetve 25-35 százalék. Az 5-20 hónapos (3-18 hónap fizikai megvalósítás + 2 hónap pénzügyi elszámolás) képzési projektek támogatásának összege - amelynek 25 százalékáig előleg igényelhető - a mikro- és kisvállalkozásoknál maximum 10 millió, a középvállalkozásoknál 1-50 millió, a nagyvállalkozások esetében pedig 5-150 millió - részletezi Mlynarik.

Miután 2012-től megszűnt az a lehetőség, hogy a cégek saját dolgozóik képzését a szakképzési hozzájárulási kötelezettség terhére elszámolják, ez a jelentős forrás fontos eszközként szolgálhat a munkahelyi képzési programok fenntartásához - vélik az EconoConsult szakértői. A hazai vállalkozások számára fontos, hogy munkavállalóik ismeretei bővüljenek, a korszerű tudás ugyanis növeli a versenyképességet, így a munkahelyi képzések lökést adhatnak a gazdaság fejlődéséhez. Komplex projektek kidolgozásával lehet a legnagyobb eséllyel javítani a cégek működési hatékonyságát. 

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

 

Címkék: