Megszűnhet 14 vidéki kórház?

Pénzcentrum2012. február 10. 09:34

Tizennégy vidéki kórházban alaposan átalakulhat, gyakorlatilag megszűnhet az aktív fekvőbeteg ellátás a májustól felálló új rendszerben. Február 15-én kiderül, melyik kórház felesleges - írja a Napi Gazdaság.

A teljes magyar fekvőbeteg ellátásról, az erre fordított pénzről és magáról az ellátórendszerről dönt február 15-én a nemrégiben létrehozott mamutszervezet, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI). A szervezet ekkor tesz javaslatot az egészségügyi ágazati vezetésnek a szolgáltatók új fekvőbeteg területi ellátási kötelezettségéről és a kapacitások felosztásáról.

Gilly Gyula, a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal szakértője szerint sérül a jogbiztonság, mivel nem átlátható, reprodukálható, számon kérhető szempontrendszerre alapul a döntés, és nem világos, milyen módon találhatnak jogorvoslatot a szolgáltatók, ha nem értenek vele egyet. Aggasztó az is, hogy nincs kin számon kérni a felelősséget, ha esetleg súlyos ellátási zavarok keletkeznének. Poller Imre egészségügyi szakértő szerint sincs jogszabályi alapja annak, hogy egy épphogy létrehozott mamutszervezet, újraossza a teljes magyar fekvőbeteg-ellátórendszert.

Jelenleg összesen 140 kórház működik Magyarországon, közülük 106-ban működik az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által befogadott aktív fekvőbeteg ágy. További 17 olyan, nem kórházként működő egység van, amelyben fekvőbeteg-ellátás is zajlik.

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium tegnap este kiadott közleménye szerint Cserháti Péter helyettes államtitkár Tapolca, Körmend, Csorna, Győr, Marcali, Nagyatád, Komló, Pécs, Kazincbarcika, MISEK Miskolci Semmelweis Ignác Egészségügyi Központ, Miskolc, Vásárosnamény, Debrecen, Kalocsa, Makó, Szeged, Kisbér, Komárom, Budapest képviselőivel egyeztetett. Ebből pontosan nem ítélhető meg, hogy a jelzett városokban működő kórházak milyen módon alakulnak át, jelenlegi aktív ágyaikat hány százalékban veszíthetik el. A lista alapján az érintett intézményekben összesen 3569 ágyat érinthet a szerkezetátalakítás.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Címkék: