Pénzcentrum • 2011. december 22. 14:02
Rácáfoltak az evás cégek a várakozásokra: nem léptek ki tömegesen az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) hatálya alól annak ellenére, hogy 30-ról 37 százalékra emelkedik jövőre az adókulcs. December 19-ig mindössze 6 ezer vállalkozás választotta a költségelszámolást az eva helyett - tudta meg a Pénzcentrum.hu az adóhatóságtól. Számítások szerint akár több millió forintot is bukhatnak azok a vállalkozások, amelyek nem jól mérték fel a jogszabályváltozások hatását.
December 1-jétől december 19-éig az evakörbe tartozó egyéni vállalkozók közül 3128-an, a társas vállalkozások közül pedig 2819-en, vagyis összesen 5947-en jelentkeztek ki az evakörből - közölte a Pénzcentrum.hu érdeklődésére a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). Ez elenyésző része a jelenlegi evás vállalkozásoknak. Az Opten céginformációs szolgáltató legfrissebb adatai szerint összesen 56 283 cég és 33 277 egyéni vállalkozás tartozik jelenleg az egyszerűsített vállalkozói adó hatálya alá.
Ugyan a törvény szerint december 20-án éjfélig kellett az interneten keresztül elküldeni vagy postázni a kijelentkezési nyomtatványokat, a korábbi évek tapasztalatai alapján nem várható nagyságrendi változás a kilépő vállalkozások számában a december 19-ei adatokhoz képest - mondta érdeklődésünkre Honyek Péter, a NAV adószakmai szóvivője. A társas vállalkozások gazdálkodási forma szerinti megoszlásáról egyelőre nem tud érdemi adatokat szolgáltatni az adóhatóság a feldolgozottság alacsony szintje miatt.
A jelentősen megemelt adókulcs ellenére közelít az ezerhez azoknak a vállalkozásoknak a száma, amelyek újonnan jelentkeztek be az eva hatálya alá. A benyújtott adatlapok alapján december 19-éig az egyéni vállalkozók közül 254-en, a társas vállalkozások közül pedig 615-en, így összesen 869-en választanák az evát a költségelszámolás helyett.
A nagyobb cégeknél milliós is lehet a veszteség
A megszokás nagy úr - szól a mondás; ez lehet, ami visszatartotta az evás cégek jelentős részét attól, hogy a jócskán megemelt adókulcs miatt inkább a költségelszámolást válasszák. A Pénzcentrum.hu információ szerint van olyan evás vállalkozás, amely 50 százalékos költséghányaddal működik, és mégis az átalányadó hatálya alatt maradt.
Az említett vállalkozás 10 millió forintos árbevétel mellett éves szinten 300 ezer forintot bukik a döntése miatt, 15 millió forintos forgalom esetén már 2,5 millió forint a vesztesége - számol Angyal József okleveles adószakértő. A legfrissebb számítások azt mutatják, hogy - lényegében árbevételtől függetlenül - azoknak a vállalkozásoknak éri meg az eva szerint adózni, amelyek legfeljebb 10 százalékos költséget tudnának elszámolni. Az összes többi vállalkozás nettó jövedelme kevesebb lesz az egyszerűsített adózás mellett.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A vállalkozásoknak egyébként nem volt egyszerű dolguk abban, hogy eldöntsék, a 37 százalékosra emelkedő evakulcs mellett megéri-e jövőre is a rendszerben maradniuk. Ahány adószakértő, annyiféle kalkulátort jelentetett meg az elmúlt időszakban. Korábban Angyal József számításai is optimistább képet mutattak a vállalkozások számára, úgy tűnt, hogy 15-20 millió forint árbevételnél 20 százalékos költséghányad alatt még megéri evázni. A kihirdetett adószabályok szerint módosított számítások azonban már borúsabb képet mutatnak.
A venusz-szoftver.hu kalkulátora azt mutatja, hogy egy 10 millió forint árbevételű evás cég 20 százalékos költséghányad mellett jövőre nagyjából 300 ezer forintot bukik k a rossz döntése miatt. Húszmillió forintos árbevétel esetén ugyanekkora költséghányad mellett már 800 ezer forint a veszteség, a 30 millió forintos forgalmat megközelítő vállalkozások pedig 1,2 millió forinttól esnek el.