Pénzcentrum • 2011. augusztus 25. 16:04
A frissdiplomás közgazdászok az iskolapadból kikerülve gyakran találják szemben magukat azzal a problémával, hogy az áhított pozícióra több éves munkatapasztalattal rendelkező szakembert keresnek. A gyakornoki programok száma is véges. Jogosan merül fel bennük a kérdés: "Hogyan szerezzek tapasztalatot, ha anélkül sehova nem vesznek fel?"
A Verlag Dashöfer Szakkiadó utánajárt, hogy mi az oka, ha egy cég nem szívesen alkalmaz pályakezdőket, és mit gondolnak a frissdiplomások saját tudásukról, képességeikről. A felmérésben pénzügyi, számviteli területen munkáltatói oldalról közel 400 fő, a leendő munkavállalói oldalról pedig 430 fő vett részt.
A válaszadó cégek 59 százaléka egyáltalán nem alkalmaz pályakezdőket, és 35 százaléka is csak esetenként vesz fel gyakorlati tapasztalat nélküli munkavállalót. 79 százalékuknál még a kötelező gyakorlati idő eltöltésére sincs a hallgatóknak lehetősége. Ezt elsősorban a cégek anyagi helyzetével indokolták. Sok helyen létszámstop van, új munkavállalók felvételére nem nyílik lehetőség. Ha mégis, akkor gyakorlott szakembereket keresnek. Ez elég ellentmondásosnak tűnik, hiszen a pályakezdők munkabére alacsonyabb, nem beszélve a gyakornokokról. A valódi ok tehát máshol keresendő.
A gyakorlati ismeretek hiányát, illetve a betanítással járó nehézségeket a cégek közel egyötöde emelte ki. Az álláskereső fiatalok elsősorban a számítástechnikai ismereteikkel nincsenek megelégedve, de jelentős hányaduk jelölte meg a nyelvtudást, gyakorlati munkatapasztalatot valamint kommunikációs, prezentációs készségüket hiányosságként. A munkáltatói oldalról főként a számítógépes programok kezelése és a gyakorlati mindennapi munkában jellemző feladatokhoz való hozzáértés jelenik meg hiányosságként. Ezek közül is főként a bevallások, jelentések, analitikák készítésének, gyakorlati könyvelési feladatok ellátásának, hibák felismerésének és azok javításának képessége.
A nyelvtudás az állás megszerzésénél döntő jelentőségű, és ennek hiánya könnyen kiszűrhető. A fent említett további képességeket, illetve készségeket nehéz mérni, az ezekbeli hiányosságot a munkakezdés után látják a munkáltatók, és az iskolákban ezeket nem tanulják meg megfelelő mélységig a hallgatók.
Természetes, hogy egy elismert iskolában jó eredményekkel végzett frissdiplomás elvárja, hogy egy jó állást szerezzen meg, de a cégek többségénél (87%) a gyakorlati tapasztalat fontosabb a végzettségnél.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az álláskeresés módján is sok múlhat, ami még inkább megnehezíti a dolgot. Pozitívnak mondható, hogy az álláskeresők jellemzően több helyen keresnek együttesen állást, hiszen a cégek inkább egy-egy vagy csak kevés csatornát választanak az új munkatárs megtalálására. A munkaadói oldal több mint fele elsősorban ismeretségi körében keresi az új munkavállalót, ezzel szemben az elsődleges munkakeresési helyszínek a frissdiplomások körében az álláskeresési portálok. A válaszadók 93 százaléka itt keresi a jövendő munkahelyét, míg a cégek csupán 19 százaléka kínálja fel ilyen oldalon a betöltendő pozíciót. A vállalkozások az ismeretségi körükön és az állásközvetítő portálokon kívül a legjellemzőbben a munkaügyi hivatalokat és az újsághirdetéseket használják a leendő kolléga megtalálására.