Világgazdaság • 2011. augusztus 22. 08:31
Bár a hazai orvoskarokra sokszoros a külföldiek túljelentkezése, mintegy 2100 hallgatót a szűkös oktatási kapacitások miatt mégsem tudnak felvenni, pedig minden öt külföldi diák egy munkahelyet teremtene - írja a Világgazdaság.
A szeptemberben kezdődő tanév utolsó felvételi vizsgái még hátravannak az orvostudományi egyetemeken, ám már eddig 2052 külföldi, fizetős hallgatót vettek fel a hazai négy intézménybe.
A felsőoktatás jelentős exportágazata az országnak - mondta a napilapnak Ivády Vilmos, az SE gazdasági műszaki főigazgatója. Számításaik szerint a jelenlegi 6200 fős külföldi hallgatói létszám 12 milliárd forint tandíjbevétellel és körülbelül ugyanennyi magyarországi költekezésből származó bevétellel növeli évente a GDP-t.
Ahhoz viszont, hogy még több fizetős külföldi hallgatót fel tudjanak venni, szükség van az orvosi egyetemek oktatói kapacitásainak és versenyképességének növelésére, az oktatási, a kollégiumi, a szabadidősport-infra-struktúra javítására, egyéb fejlesztésekre. Ezért is javasolták az orvosi egyetemek, hogy vagy az Új Széchenyi-tervből, vagy más központilag támogatott program keretében közvetlenül vállaljon szerepet az állam az oktatás exportképességének bővítésében.