Ezt kérdezd te az állásinterjún: a biztos siker záloga

Pénzcentrum2011. augusztus 11. 13:02

Kérdezni tudni kell, vagy legalábbis érdemes minél hamarabb megtanulni, ha egy jó állásra fáj a fogunk. A cél persze nem csupán annyi, hogy lenyűgözzük az interjúztatót, és ezzel minél magasabb fizetést harcoljunk ki. Legalább ennyire fontos, hogy tényleg a ránk szabott pozíciót találjuk meg, ami elegendő kihívást, motivációt biztosít számunkra. Mégis, mit szabad és mit nem szerencsés megkérdezni egy állásinterjún?

"Most Ön következik, kérdezzen!"

A legtöbb álláskereső számíthat arra, hogy az állásinterjú második felében az interjúztató hirtelen közli vele: "most Ön következik, kérdezzen!". Ilyenkor sokaknak összeszorul a gyomra, a nyugalom látszatát azonban ilyenkor is érdemes megőrizni. A HR-esek nem titkolt célja ezzel ugyanis: tesztelni az pályázót, vannak-e önálló kérdései, gondolatai. A kérdések témájából, illetve számából arra is következtetni tudnak, mennyire érdeklődik a jelölt leendő munkahelye iránt, azaz tényleg szeretne-e az adott cégnél dolgozni.

Ezt ne!

A pályázóknak arra is figyelniük kell, milyen sorrendben teszik fel a kérdéseiket. Nem szerencsés például túl korán, a kiválasztási folyamat elején előhozakodni a fizetés vagy a szabadság kérdésével. Ez ugyanis arra enged következtetni, hogy a jelentkezőt sokkal jobban érdeklik a juttatások, mint maga a munka. Ezen kívül az álláskeresőknek - csakúgy, mint az interjúztatóknak - kerülniük kell a túlzottan személyes témákat, például a családi állapotot vagy a politikai hovatartozást firtató felvetéseket. A kérdések mindig inkább a betöltendő állásra, illetve az azzal összefüggő kérdésekre vonatkozzanak.

"Ha nincs kérdés, nincs állás sem."

Ez is könnyen előfordulhat, ha a munkavállaló nem képes időben feltalálni magát, és releváns kérdéseket feltenni az interjúztatónak. Éppen ezért nem árt a legfontosabb, a jelentkezőt leginkább érintő, érdeklő kérdéseket még az interjú előtt, otthon összeírni. Íme néhány példa, amit a Jobline Magazin ajánl a pályázóknak...

A 13 legfontosabb kérdés, amit feltehet az álláskereső az interjún:

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Hány körös a kiválasztási folyamat?
Ha kiválasztanak, van-e betanulási időszak?
Mikortól aktuális a pozíció betöltése?
Betöltötte-e már valaki korábban ezt a munkakört, vagy egy új pozícióról van szó?
Elment-e a cégtől vagy pl. feljebb lépett az elődöm? Milyen eredményeket ért el?
Mik a legfontosabb elvárások a munkával kapcsolatban?
Mi lenne pontosan a feladatom?
Ki lenne a közvetlen főnököm?
Hány fős az osztály? Kikkel kellene együtt dolgoznom?
Van-e fejlődési, előrelépési lehetőség a cégnél?
Milyen a bérezés a vállalatnál? Miből áll a juttatási csomag?
Miben látja jobbnak ezt a vállalatot a versenytársaihoz képest? Miért éri meg Önöknél dolgozni?
Mi a legnagyobb kihívás a vállalat számára?

 

Címkék:
állásinterjú kérdések,