Pénzcentrum • 2011. július 25. 17:03
A gyermek 3 éves kora előtt is megszűnhet a jövőben a kisgyermeket nevelők munkaviszonya - derül ki a Munka törvénykönyve tervezett módosításának tüzetesebb átnézése után. A védettség ugyanis csak a fizetés nélküli szabadság folyósításának idejéig tartana. Ha valaki visszajelentkezik a munkahelyére, már másnap elkezdheti letölteni a felmondási idejét, ha nem kívánják tovább foglalkoztatni.
A Pénzcentrum.hu által megszellőztetett, és azóta a Nemzetgazdasági Minisztérium által is nyilvánosságra hozott Munka törvénykönyvét módosító javaslat szerint jelentősen megkönnyítenék jövőre a munkáltatók dolgát, ha nem kívánják tovább alkalmazni a gyedről, gyesről visszatérő kisgyermekeseket. Korábbi cikkünkben megírtuk, hogy a védelmi időszak alatt is közölhetik rendes felmondással a munkáltatók a jövőben a 3 évnél fiatalabb gyermeket nevelő szülőkkel, hogy nem kívánják őket tovább foglalkoztatni.
KATTINTS! Kirúghatják a kisgyermekeseket és a nyugdíj előtt állókat is
Olvasónk hívta fel a figyelmünket arra, hogy a törvénytervezet tüzetesebb áttanulmányozásából kiderül, a gyermek 3 éves kora előtt is elkezdődhet a felmondási idő.
Az előterjesztésben ugyanis az szerepel, hogy a munkáltató rendes felmondása esetén a felmondási idő a gyermek gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadság lejártát követő napon kezdődik. Vagyis a védettség csak addig tartana, ameddig az anya - adott esetben az apa - fizetés nélküli szabadságon van otthon a gyermekével, nem pedig a gyermek 3 éves koráig.
Tehát a tervezett jogszabálymódosítás szerint a jövőben akár már a terhesség bejelentésekor közölheti a munkáltató a dolgozójával, hogy a későbbiekben nem kívánja foglalkoztatni. A felmondási idő pedig egyből megkezdődik, amikor az érintett munkavállalónak lejár a fizetés nélküli szabadsága.
Fizetés nélküli szabadságot továbbra is a gyermek 3 éves koráig lehet kérelmezni. Kétéves kor után viszont megszűnik a magasabb összegű gyed, és csak a havonta 28 500 forint gyes jár. Így sok kismama a gyermek 2 éves kora után szeretne ismét dolgozni, vagyi visszajelentkezik a munkahelyére, megszűnik a fizetés nélküli szabadsága, és ezáltal a védettsége is.
Mint azt korábban is megírtuk, további szigorítás, hogy eltörölnék a 30 napos türelmi időt is. Jelenleg - ha a védett státusz ideje meghaladja a 30 napot - a védelmi időszakot követő 30. naptól kezdődik a felmondási idő. A törvénymódosítás szerint viszont a felmondás már a védelmi időszak leteltét követő napon elkezdődik. Tehát az érintettek emiatt egy havi munkabérüktől esnek el.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Tovább csökkenti a gyermeket vállalók védettségét, hogy az új Munka törvénykönyve szerint már nem járna rendes szabadság a fizetés nélküli szabadság idejére. A jelenlegi szabályok szerint a gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság első évére is megilleti a rendes szabadság a kisgyermekeseket.
KATTINTS! Így bukják el a gyesen lévők a fizetett szabadságot
Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő ma újságírók előtt kijelentette: garantálja a kormány a védett kor intézményét, vagyis azt, hogy 55 éves kor felett csak különösen indokolt esetben lehet elbocsátani a munkavállalót. Hangsúlyozta: a védett kor intézményének biztosítása a szociális konzultációval eldőlt. A szociális konzultációs kérdőíveken az első kérdés volt, hogy: "Vannak, akik szerint be kellene vezetni Magyarországon a védett kor intézményét, mert aki 55 éves elmúlt és elveszíti a munkáját, annak most alig van esélye újra elhelyezkedni. Mások azt mondják, nincs szükség a védett kor bevezetésére. Ön mit gondol?" A válaszadók több mint 90 százaléka szerint be kell vezetni a védett kor intézményét, ami azt jelenti, hogy 55 éves kortól senkit sem lehet alapos fegyelmi indok nélkül elbocsátani.
Szijjártó Péter hangsúlyozta: a dokumentum egy konzultációs munkaanyag, amelyhez várják az észrevételeket, javaslatokat, véleményeket.