Pénzcentrum • 2011. július 19. 18:32
A katonáknak sem kellene az öregségi nyugdíjkorhatár eléréséig dolgozniuk - derül ki a Honvédelmi Minisztérium honlapján közzétett stratégiából. Öt évvel korábban rendelkezési állományba vonulhatnának, és csak veszélyhelyzet, megelőző védelmi helyzet vagy rendkívüli állapot kihirdetése esetén mozgósítanák őket. Tizenöt év tényleges szolgálati idő után 52 éves korukban választhatnák a könnyített szolgálatot.
Kompromisszumos ajánlattal próbálja meg felszámolni a korhatár előtti nyugdíjazást a kormány. Ez derül ki a Pénzcentrum.hu által korábban megszellőztetett rendészeti életpályamodell-tervezetből, és ezt támasztja alá a Magyar Honvédség 2012-2021. közötti időszakra vonatkozó humánstratégiája is.
Mint ismeretes, a kormány a Széll Kálmán Tervben és a korábban a Pénzcentrum.hu által ismertetett nyugdíjátalakítási koncepcióban is rögzítette, hogy csak a mindenkori öregségi nyugdíjkorhatár elérésekor jár nyugdíj. A korábban korkedvezménnyel, korengedménnyel nyugdíjba vonultak ellátása jövedelempótló juttatássá alakul át.
KATTINTS! Tényleg vége minden korhatár előtti nyugdíjnak
Rendelkezési állomány nyugdíj előtt öt évvel - csak vészhelyzet esetére
A Honvédelmi Minisztérium honlapján közzétett dokumentum szerint a hivatásos állomány meghatározott tényleges szolgálati idővel rendelkező tagja számára biztosítani kell a nyugdíj előtti rendelkezési állományba vonulás lehetőségét, ha öt éven belül eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt.
Az érintett katonát szolgálati feladatra kizárólag veszélyhelyzet, megelőző védelmi helyzet vagy rendkívüli állapot kihirdetését követően lehetne igénybe venni. Ellenben szabadságra nem lenne jogosult.
Könnyített szolgálat idősödő bakáknak
Tizenöt év tényleges szolgálati idő után 52 éves korukban választhatnák a katonák a könnyített szolgálatot. Ez elsősorban alacsonyabb fizikai követelményszint meghatározását, és az ebből adódó könnyített szolgálatellátását jelentené.
A jelenlegi tervek szerint a katonák nagyobb kedvezményt kapnának, mint a rendőrök. A rendészeti életpályamodell-tervezet szerint a rendőröknek 52 éves korukig 25 év szolgálati viszonyt kellene felmutatniuk ahhoz, hogy - ha azt a szolgálat, munkakör sajátosságai lehetővé teszik - a beosztásában, vagy erre kijelölt munkakörökben könnyített feltételekkel láthassák el a munkájukat.
KATTINTS! Így szabják át a rendőrnyugdíjakat - Célkeresztben a rokkantak
Veterán program az "áldozatos" szolgálatteljesítésért
Tartalékállományba kerülnek azok a legalább százados, altiszt esetén főtörzsőrmester rendfokozatban lévő katonák, akiket - nem egészségügyi, pszichikai vagy fizikai ok miatt - fel kell menteni a katonai szolgálat alól, de a továbbiakban számítanak rájuk a közszféra más területein. Esetükben állás-felajánlási kötelezettséget és továbbfoglalkoztatási garanciát vállal az állam.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Az a katona,akit 25 év tényleges szolgálati viszonyban töltött időt követően, neki fel nem róhatóan - egészségügyi, pszichikai vagy fizikai ok miatt - mentenek fel, és a Magyar Honvédségnél más közszolgálati jogviszony keretében vagy a közszolgálat más területein nem tudják foglalkoztatni, meghatározott ideig juttatásra jogosult.
Veterán program keretében kiemelt ellátást kapnak a szolgálatteljesítéssel összefüggésben, külön jogszabályban meghatározott esetben megsérülő vagy megbetegedő, és ezért szolgálatra alkalmatlanná válók. A program keretében a szolgálatteljesítés során elhunytak hozzátartozói is támogatásban részesülnének.
Bérezés rendfokozat és szolgálati idő alapján
A rendfokozat (beosztás) és a szolgálati idő lesz a meghatározó eleme a jövőben a hivatásos állomány illetményrendszerének - mondta el az MTI-nek adott interjújában Hende Csaba, honvédelmi miniszter. Emellett jelentősen átalakul a pótlékok rendszere is.
A kormány jövő januártól vezeti be a közszolgálati életpályák összehangolt rendszerét. A modell egyik legfontosabb eleme, hogy megteremti a közszolgálat különböző ágai közötti átjárhatóságot - hívta fel a figyelmet a miniszter. Ebben a katonák is lehetőséget kapnak arra, hogy ha már nem tudnak a saját területükön előrelépni, a megszerzett tudásukat felhasználva aktív munkavállalóként helyezkedjenek el a közigazgatásban.
Ezt szolgálja az is, hogy a jövőre induló Nemzeti Közszolgálati Egyetemen azonos alapképzést kaphat a rendőr, a katona és a civil tisztviselő, ennek köszönhetően pedig később - továbbképzés után - más területen is elhelyezkedhetnek az ott végzők.
A rendszer része lesz a honvédség értékelő és vizsgaközpontja, ami a katonák teljesítményének, szakmai tudásának, felkészültségének objektív mérését szolgálja. Az új életpályamodell kialakításakor figyelembe vették a szakszervezetek és a katonaállomány véleményét is - hangsúlyozta Hende Csaba.
Címlapkép: Honvédelem.hu