Pénzcentrum/InfoRádió • 2011. május 27. 18:02
Ha a nyugdíjazást követően három éven belül nem indít pert a túlórapénzekért, az egykori munkavállaló követelése elévül - mondta az InfoRádiónak Ivány Judit munkajogász, aki hangsúlyozta: a túlórapénzről csak akkor lehet lemondani, ha valaki már megkapta azt. Ha a munkáltató aláíratott egy papírt a munkavállalóval, hogy lemond a túlóradíjról, azt harminc napon belül meg lehet támadni kényszerítés és fenyegetés címén.
Le lehet mondani írásban a túlórapénzről, de már csak akkor, ha a munkavállaló megkapta azt - mondta az InfoRádió által megkérdezett munkajogász, aki hangsúlyozta: a munka törvénykönyve és a többi foglalkoztatási jogszabály is ezt írja elő. Jogellenes, ha másra kényszerítik a munkavállalót.
A túlórapénznek semmi köze a nyugdíjazás egyik formájához sem. Ha valaki valóban túlórázott, akkor arra jár neki a külön díjazás, függetlenül attól, hogy a munkaviszonya milyen jogcímen szűnik meg. Vagyis a túlórapénzt nem lehet összekapcsolni a nyugdíjba vonulással, a kettőnek semmi köze nincs egymáshoz - hangsúlyozta Ivány Judit.
Ha a munkáltató aláíratott ezzel kapcsolatban papírt a munkavállalóval, azt harminc napon belül meg lehet támadni kényszerítés és fenyegetés címén a munkáltatóhoz eljuttatott bejelentéssel. Ha arra nem reagál, vagy nem hajlandó felülvizsgálni az intézkedését, akkor a dolgozó bírósághoz fordulhat - magyarázta a szakértő.
Ha a munkavállaló nem írt alá ilyen papírt, de még nem kapta meg a pénzt, akkor szintén mehet bíróságra. Erre három éve van, ugyanis ennyi az elévülési idő; ezen időszakon belül bármikor kérheti a bíróságon a túlórapénz kifizetését - a kamatokkal együtt.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Abban az esetben, ha valaki korkedvezménnyel ment nyugdíjba, és az új szabályok értelmében újra munkába kell állnia, a helyzet nem változik, mert megszerzett jogról van szó. Ha valaki túlórát végzett, jár neki a díjazás, és ez nem függ attól, hogy vissza kell mennie dolgozni a korkedvezményes nyugdíj után.