Pénzcentrum • 2011. április 23. 09:02
Komárom-Esztergom megyében az elmúlt időszakban ismét megszaporodtak az idősek sérelmére elkövetett ún. trükkös lopások - figyelmeztet a rendőrség.
Ezekben az esetekben az elkövető valamilyen hamis indokra hivatkozva kopogtat az általában egyedül élő idős ajtaján, és a lakásba való bejutás után az ott lakó figyelmét elterelve eltulajdonítja értékeiket - általában készpénzt. A sértetté válás elkerülhető, ha odafigyelünk idős családtagjainkra és a szomszédságunkban lakó nyugdíjasokra.
A trükkös tolvajok elkövetési módszereinek tárháza kimeríthetetlen. A leggyakoribb eset, ha a bűnelkövető:
Szolgáltató emberének adja ki magát: Az elkövető túlfizetésre hivatkozva (gáz, vízművek) 10.000. forintot fizetne vissza, de csak 20.000 Ft-os bankjegye van. Megkéri, hogy váltsa fel, így megtudhatja, hogy hol tartja a pénzét. Ezután a figyelmét elterelve (pl. kér egy pohár vizet) ellopja a megtakarított pénzét.
Az önkormányzattól hoz segélyt: Ez a módszer nagyon hasonló az előzőhöz. A cél, hogy a tolvaj kifigyelje, hol tartja a pénzét, értékeit, így azt könnyű szerrel eltulajdoníthatja.
Álrendőr: Az elkövető rendőrnek kiadva magát jut be a lakásba, és szerzi meg az idős ember értékeit.
Rosszullét színlelése: Ez esetben az elkövetők általában ketten "dolgoznak". Míg az egyik rosszullétet színlelve bejut a lakásba - elterelve ezzel az idős ember figyelmét -, addig a másik besurran, és magához veszi a nyugdíjat.
Unoka - trükk: Az áldozatot telefonon felhívja valaki, aki azt állítja, hogy az unokája. Azt mondja, balesetet szenvedett, és pénzre lenne szüksége, amiért az egyik barátja fél órán belül jelentkezik nála. A "barát" nemsokára meg is jelenik, de mire kiderül, hogy az idős trükkös lopás áldozata lett, a tolvaj már rég messze jár.
A fenti esetek kapcsán fontos tudni, hogy
- a rendőr csak a külön törvényben meghatározott esetekben léphet be magánlakásba (segítségkérés, bűncselekmény megakadályozása stb.)
- az igazi rendőr felismerhető egyenruhájáról és /vagy jelvényéről és szolgálati igazolványáról
- az önkormányzattól csak akkor utalnak ki segélyt, ha azt igénylik
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- a szolgáltatók túlfizetés esetén soha nem fizetik ki a különbözetet készpénzben, hanem az összeget a következő havi számláról vonják le, vagy írják jóvá.
A trükkös tolvajok ellen van megoldás!
- Soha ne engedj be idegent a lakásba!
- Ajtónyitás előtt győződj meg róla (lánccal vagy optikai kitekintővel), hogy ki áll az ajtó előtt.
- A lakást, a kaput akkor is tartsd zárva, ha otthon tartózkodsz.
- Ne beszélj idegenek előtt a magánügyeidről (mikor érkezik a nyugdíj, mikor nem vagy otthon, stb.).
- Mindig legyél gyanakvó, ha idegenek csöngetnek be.
- A hivatalos személyektől is minden esetben kérd igazolványukat.